Przeciwbólowa forsa

Może i pieniądze szczęścia nie dają, ale łagodzą ból i zaspokajają potrzebę społecznej akceptacji
pieniądze.jpg
Jeśli jesteś biedny jak mysz kościelna, łączymy wyrazy współczucia. Niestety oprócz własnych doświadczeń mamy również naukowe dowody na to, że lepiej być bogatym niż nie być.

Czy wiesz, że pieniądze potrafią łagodzić ból? Badacze odkryli, że wystarczy pomyśleć o pieniądzach, abyśmy poczuli się lepiej.
W celu potwierdzenia tej teorii, grupa naukowców podzieliła uczestników eksperymentu na dwie grupy. Pierwsza musiała policzyć zwitek banknotów, podczas gdy zadaniem drugiej było liczenie zwykłych kartek papieru. Następnie wszyscy badani zostali poproszeni o zanurzenie ręki w wodzie o temperaturze 5 stopni Celsjusza. Jak się okazało, osoby, które liczyły pieniądze odczuwały zdecydowanie mniejszy dyskomfort oraz większe poczucie siły od pozostałych.

Kolejny wynik naukowców, również przemawia na korzyść posiadaczy fortuny. Udowodniono, że pieniądze sprawiają, że czujemy się akceptowani, a społeczne wykluczenie wzmaga w nas potrzebę bogacenia.
Badani uczestniczyli w krótkiej rozmowie między sobą, po której, na osobności mieli wskazać osobę, z którą życzyliby sobie pracować nad zadaniem. Naukowcy musieli zrealizować tzw. „warunek wykluczenia” oraz „warunek akceptacji”. W tym celu, połowę uczestników informowano, że nikt ich nie wybrał, a połowę, że zostali wybrani przez wszystkich. Następnie badani mieli narysować z pamięci kontur monety. Wynik był następujący – badani przekonani o tym, że nie zostali przez nikogo wybrani, rysowali znacznie większą monetę niż jest w rzeczywistości. Przeszacowanie jej rozmiarów najprawdopodobniej wynikało z faktu, że jeśli nie czujemy się akceptowani, odczuwamy potrzebę bogacenia, by wypełnić w naszym życiu pustkę. Logiczne. Pustka w sercu i w kieszeni to już zdecydowanie za wiele!

Dodał(a): Jagoda Poniedziałek 01.10.2012