Przebudują dom rodzinny Hitlera. Mają dość neonazistów

Prócz sznycla, walczyków i Franciszka Józefa Austriacy mają kilka artefaktów, którymi niekoniecznie chcą się chwalić na światową skalę. Jednym z nich jest bez wątpienia dom, w którym urodził się Hitler. Wkrótce budynek zyska nową funkcję.
originalhousecthomasledl_wikimedia.jpg

Zazwyczaj miasta są zadowolone, jeśli na ich terenie znajduje się nieruchomość, w której chociażby na jedną noc został ktoś znany. A jeśli trochę tam pomieszkał, albo daj Boże się urodził, to jest murowany przepis na turystyczny hit.

Nieco odmiennego zdania były władze Braunau, czyli miasteczka, w którym na świat przyszedł najbardziej znienawidzony człowiek w historii: Adolf Hitler. Budynek został zakupiony przez państwo w 2017 roku i od tego czasu zastanawiano się nad funkcją, jaka ma być nadana kontrowersyjnej nieruchomości. Przez lata w budynku znajdował się warsztat dla osób niepełnosprawnych, a następnie od 2011 dom stał pusty. 

fa0r0gke3obnj7mk.jpg

Problem polegał na tym, że kiedy polscy neonaziści świętowali urodziny Hitlera, układając swastyki z czekoladowych batoników, to dom, w którym furer spędził pierwsze miesiące życia, stał się obiektem pielgrzymek wyznawców niebezpiecznej ideologii. A to stało się kłopotliwe dla mieszkańców miasta. Z tego samego powodu zlikwidowano grób rodziców dyktatora. W 2012 ich szczątki ekshumowano i przeniesiono w nieznane miejsce. 

2-669-.jpg

Ostatecznie zdecydowano, że w budynku zostanie umieszczony komisariat policji, a sam budynek zostanie przebudowany w taki sposób, aby nie przypominał niczego, co wiąże się z narodowym socjalizmem. W tym celu rozpisano konkurs dla twórców z całej UE. Ostatecznym zwycięzcą okazało się – nomen omen –  austriackie studio architektoniczne Marte.Marte. 

Przebudowa, której koszt wyceniono na 5 mln euro, czyli ponad 22 mln złotych, zakłada m.in. dobudowanie dwuspadowego dachu opartego na dwóch szczytach oraz zmianę kolorystyki. Prace mają zakończyć się w 2023 roku.




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Wikimedia Commons Poniedziałek 08.06.2020