Procenty w procentach. Ile miesięcznie Polacy wydają na alkohol?

Specjaliści z CBOS sprawdzili, ile wydajemy na napoje wyskokowe. Ankieterzy zapytali również, co Polacy sądzą o cenach alkoholu i ilu naszych rodaków uważa, że nadużywanie alkoholu jest w Polsce problemem.
iStock-1130102043.jpg

Badanie zostało przeprowadzone w październiku, czyli zanim rząd zapowiedział wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zdaniem 47% Polaków ceny alkoholu są niskie, 30% uważa, że trunki są drogie, a 23% respondentów nie ma zdania. 

CBOS dotarł też do alarmujących danych, które świadczą, że 67% Polaków nie ma dostępu do całodobowego sklepu oferującego alkohol. Nie wiemy jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie, ale liczymy na to, że tym poważnym zaniedbaniem zajmą się organizacje międzynarodowe. 

14% ankietowanych nie wydaje nic na alkohol. Ale wszyscy doskonale wiemy, że zawsze znajdzie się ktoś, kto nie kupił nawet pół piwa, a z imprezy wychodzi na czworaka. 16% Polaków miesięcznie na alkohol wydaje 10 zł – za tyle nie da się nawet kupić zimowego płynu do spryskiwaczy, więc nie do końca wiadomo, co udaje im się nabyć w takiej cenie.

17% badanych deklaruje miesięczne wydatki na poziomie 11-25 złotych. 21% rodaków ma ustalony miesięczny budżet na procenty na poziomie 26-50 złotych. 12% wydaje 51-100 złotych. Na większe miesięczne wydatki mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni – 3% ankietowanych przeznacza na alkohol 101-200 złotych. A kwota powyżej 200 złotych za alkohol znika z konta jedynie 1% badanych.

Wynika z tego, że średnio Polacy wydają na alkohol 40 złotych miesięcznie. Przy czym 91% uczestników badania twierdzi, że naużywanie alkoholu w Polsce jest problemem. Zdania są podzielone w kwestii jego skali – dla 43% ankietowanych uważa to za duży problem, a 48% raczej duży. 6% uczestników badania nie widzi żadnego problemu. Być może dlatego, że widok zasłaniają im białe myszki.ZOBACZ TAKŻE: NASA WYSŁAŁA PIWO NA ORBITĘ. BĘDZIE IMPREZA


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 17.12.2019