Praca w trudnych czasach. Jak nie zwariować

W tym trudnym okresie ważne jest, by nie zwariować w zamknięciu. Sfera prywatna to jedno, ale codziennie większość z nas zmuszona jest do pracy zdalnej. Jak zyskać większy fun z pracy oraz jak rozmawiać z szefostwem o pieniądzach? Przeczytaj i zastosuj!
iStock-1141259759.jpg

Jeśli chcesz rozwijać się zawodowo i robić karierę, spójrz na nasze porady. A właściwie nasze i naszej ekspertki – Aleksandry Skwarskiej, starszej specjalistki ds. PR i CSR w Grupie Pracuj. Mogą ci się przydać! 

  • Chcesz być zadowolony ze swojej pracy? Rozwijaj się! Jak pokazują badania Pracuj.pl, dla 75% specjalistów najważniejszymi czynnikami decydującymi o pozostaniu w firmie są możliwość rozwoju oraz brania udziału w szkoleniach. Niewiele mniej, bo 69% ankietowanych zapytanych o najważniejsze cechy poszukiwane u pracodawców wymienia ciekawy zakres obowiązków. A stagnacja i brak rozwoju to jeden z głównych czynników wpływających na zmianę pracy. 

  • „Rutyna w pracy może dopaść każdego i na każdym etapie kariery – mówi Aleksandra Skwarska. – To znak, że opanowaliśmy stawiane przed nami zadania, a nasza praca staje się coraz bardziej mechaniczna. W takiej sytuacji o wiele łatwiej popełnić błąd. Rutyna powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym, momentem, w którym powinniśmy się zastanowić, co zrobić, by zwiększać swoje kompetencje i dalej się rozwijać. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest źródłem stagnacji oraz co pozwoli nam z niej wyjść. Nowe zadania, dodatkowe szkolenia, a nawet zmiana pracy mogą okazać się dobrym rozwiązaniem”. 
  • Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl, blisko połowa specjalistów nigdy nie otrzymała w pracy awansu (48%). Z drugiej jednak strony w ciągu ostatnich 12 miesięcy taki awans otrzymał co piąty badany (a dokładniej: 21%). Jak twierdzi Aleksandra Skwarska, ważne, by już na etapie rozmowy rekrutacyjnej poznać również zasady pięcia się po szczeblach kariery w danej firmie. 

  • Jeśli twój przełożony nie doceni cię sam, upomnij się o awans. Do takiej rozmowy trzeba się przygotować. Zrób spis swoich największych osiągnięć oraz ułóż listę argumentów przemawiających za twoim awansem. Podczas rozmowy z szefem podkreślaj swoją chęć zdobywania nowych kompetencji i wiedzy. Nie zapomnij też o przedstawieniu swoich oczekiwań – mów albo jasno i konkretnie, albo wcale.

  • Zawsze pamiętaj o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. W obecnych  czasach często się zdarza, że praca zajmuje nam więcej niż tradycyjne osiem godzin dziennie, jednak nieważne, jak bardzo zapracowany jesteś – musisz znaleźć czas dla siebie i rodziny. Tak jest zdrowiej. Jeśli jesteś pracoholikiem, może przekona cię fakt, że „przedawkowanie” obowiązków może bardzo szybko poskutkować wypaleniem zawodowym albo przynajmniej chronicznym zmęczeniem, które wydatnie przełoży się na jakość wykonywanej przez ciebie pracy. „Osiągnięcie równowagi między pracą i życiem prywatnym to jednak sukces zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Bez zaangażowania obu stron nie sposób go osiągnąć” – twierdzi Aleksandra Skwarska. 

    SPRAWDŹ: Przeklinasz w pracy? Powinieneś dostać podwyżkę!

  • Zmiana branży to proces długi i trudny, ale w przyszłości pracownicy coraz częściej będą stawali przed taką koniecznością. Lista zawodów, których jeszcze kilkanaście lat temu nie było, jest długa – wiąże się to z dynamicznie zachodzącymi zmianami technologicznymi. Jak podaje firma konsultingowa McKinsey, w wyniku dalszego rozwoju technologii do 2030 roku powstanie na świecie nawet 50 milionów nowych miejsc pracy, a zawód będzie musiało zmienić od 75 do 375 milionów zatrudnionych. W związku z tym najlepszą radą, jaką dzisiaj możemy ci dać, jest ta: bądź bardzo elastyczny i otwarty na zmiany!




Dodał(a): Radosław Pulkowski Wtorek 07.04.2020