Poznaliśmy narkotykowe stolice Europy

W którym europejskim mieście zażywa się najwięcej kokainy, MDMA, amfetaminy i metamfetaminy? Sprawdźcie, które miasta zostały narkotykowymi stolicami Europy.

iStock-538870696.jpg


O tym, gdzie znajdują się europejskie stolice narkotykowe dowiedzieliśmy się z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), który został stworzony na podstawie analizy… ścieków z 56 miast z 19 krajów Europy.

Naukowcy mieli dostęp do próbek nieczystości płynących rurami każdego z badanych miast i za pomocą specjalnych biomarkerów byli w stanie określić zawartość nielegalnych substancji, które dostały się do ścieków wraz z moczem osób je zażywających.

A że każdy z narkotyków daje inne wyniki w badaniach, to naukowcy byli w stanie określić nie tylko gdzie dana substancja jest najczęściej zażywana, ale też jaka konkretnie jest to substancja. W badaniu skupiono się na czterech narkotykach: kokainie, MDMA (ecstasy), amfetaminie i metamfetaminie („kryształ”).

I tak europejską stolicą koksu została Barcelona, amfetamina królowała w Dortmundzie, kryształ to ulubiony narkotyk mieszkańców Czeskich Budziejowic, a MDMA jest najpopularniejsze w Amsterdamie. Co ciekawe trzy ostatnie narkotyki są też w niewielkim stopniu używane w jedynym z polskich miast w zestawieniu – Krakowie.

Pełną mapę z wynikami badań znajdziecie TUTAJ. Tylko nie traktujcie jej jak turystycznej mapy Europy.

TA DZIEWCZYNA UZALEŻNIA BARDZIEJ NIŻ JAKIEKOLWIEK NARKOTYKI:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 12.03.2018