Posłowie chcą legalizacji marihuany

Politycy debatują na temat legalizacji leczniczej marihuany. Zgodnie z zapewnieniami projekt popierają wszystkie partie, choć pojawiły się pewne zastrzeżenia.

joint.jpg


We wtorek 20 czerwca 2017 roku posłowie rozpoczęli w sejmie debatę na temat legalizacji medycznej marihuany. Projekt mający umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi popierają wszystkie partie. Rządzącym zależy, aby jak najszybciej ustawa przeszła do senatu, dlatego nie chcą na razie zgłaszać poprawek.

Lecznicza marihuana ma nieść pomoc chorym z bólem nowotworowym i przewlekłym. Ustawę przygotowali sami pacjenci, sejm wprowadził jednak wiele zmian. Początkowo projekt przewidywał, że pacjent po uzyskaniu zezwolenia będzie mógł uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii.

Na ostatnim etapie prac komisyjnych wprowadzono jednak inne rozwiązanie, którego nie popierają wszyscy posłowie. Zakłada ono sprowadzanie suszu z zagranicy. Zdaniem rządzących może to nie starczyć dla wszystkich potrzebujących.

Arłukowicz i inni posłowie chcieliby, aby marihuanę uprawiał Instytut Włókien, specyfik produkowany i dystrybuowany był przez Narodowy Instytut Leków. Jednocześnie należałoby pilnować, żeby miękki narkotyk nie był używany w celach innych niż leczniczych. Podczas posiedzenia sejmu nie będą jednak zgłaszać poprawek, aby nie przedłużać debaty na temat ustawy. Zrobią to dopiero, kiedy trafi ona do senatu.

Trzydniowe posiedzenie sejmu zakończy się w czwartek 22 czerwca 2017 roku, wtedy też dowiemy się, czy politycy przyjęli ustawę. Tak się prawdopodobnie stanie, jeśli posłowie rzeczywiście nie zgłoszą do tego czasu żadnych poprawek.

ZOBACZ GALERIĘ POLKI NA OBCZYŹNIEDodał(a): Paweł Zieleń Środa 21.06.2017