Jak zachować się podczas porwania samolotu

Nigdy nie wiesz, kiedy na pokładzie boeinga dojdzie do najgorszego

samolot

Siedzisz wygodnie w biznesklasie, a tu nagle z foteli zrywają się źli ludzie i wymachując bronią, opanowują maszynę. Pamiętaj, że masz do czynienia ze zdesperowanymi szaleńcami, fanatykami, często pod wpływem alkoholu, narkotyków lub świętych ksiąg, którzy nie cofną się przed zbrodnią. Tylko od twojej właściwej reakcji zależy, czy przeżyjesz.


1. Nie wpadaj w panikę. To nic nie da. Zachowuj się tak, jakby samolot miał zaraz spaść: zapnij pasy, wtul głowę między kolana. Znajdującą się pod fotelem poduszką awaryjną przykryj głowę — zmniejszysz ewentualne obrażenia.

2. Jeśli to tylko możliwe, wyciągnij na wierzch swoje dokumenty. W razie nieszczęścia ekipy ratunkowe będą mogły cię przynajmniej zidentyfikować.

3. Wykonuj wszystkie polecenia terrorystów. Nie dyskutuj z nimi, nie krzycz, nie płacz. Obowiązuje zasada: każą milczeć — to milcz. Każą się podnosić z fotela — podnieś się.

4. Staraj się być zwrócony twarzą do bandziorów. Nie patrz im jednak świdrująco w oczy. Jeśli widzisz, co robią, masz większą szansę przeżycia — trudniej zabija się ludzi, którym trzeba patrzeć w oczy. Jeśli bandzior wywleka współpasażera z fotela obok, nie krzycz: „Zostaw go!”, nie próbuj pomagać — będziesz następny w kolejce do odstrzału.

5. Unikaj chodzenia do toalety. Wstając, wykonujesz niepotrzebny ruch. Terroryści są zdenerwowani, bardzo nie lubią, gdy ktoś próbuje chodzić po pokładzie. Poza tym, gdy maszyna wpadnie w turbulencję (spowodowaną np. strachem pilota), możesz się przewrócić i poranić.

6. Gdy padają strzały, staraj się paść na podłogę i nie ruszać. Żadnego błagania o litość, żadnych próśb i lamentów! Jeśli okażesz strach — będziesz pierwszym do odstrzału. Zaciśnij zęby i milcz, milcz!

7. Jeśli jesteś pewien, że bandyci cię nie widzą, możesz zawiadomić przez telefon komórkowy policję. Istnieje ryzyko, że zakłócisz działanie urządzeń w samolocie, ale w takiej sytuacji nie przejmuj się. Uwaga! Pomoc wzywaj pod warunkiem, że masz absolutną pewność, że bandyci tego nie widzą!

8. Gdy samolot zbliża się do innego lotniska niż port pierwotnego przeznaczenia (ląduje tam, gdzie chcą porywacze) — nie okazuj zdziwienia. Nie pytaj: „Dlaczego jesteśmy na Okęciu, a nie w Nowym Jorku?”. Albo: „O, czy to na pewno już Ameryka?”.

9. Gdy maszyna zatrzyma się, nie wstawaj z fotela, nie ruszaj się z podłogi! Czekaj na rozwój wypadków. Zapewne lada moment wkroczą siły policyjne. Zachowaj zimną krew, nie krzycz, nie szalej z radości! Dopiero gdy antyterroryści dadzą rozkaz: „Wstawać i wynosić się!” — ruszaj. Wypełniaj wszystkie polecenia sił porządkowych bez zwłoki, która może cię drogo kosztować!

10. Jeśli na pokładzie samolotu dochodzi do walki między terrorystami a policją, leż jak najbliżej podłogi, otwórz usta, bo to zmniejszy różnicę ciśnień, gdy dojdzie do wybuchu granatu. I miej nadzieję, że antyterroryści pozabijają tych zboczeńców — uczciwie przecież na to zasłużyli.

11. Po opuszczeniu samolotu nie uciekaj przed siebie! Idź tam, gdzie kierują cię policjanci.

Dodał(a): ckm Środa 02.11.2011