Polskie muzeum na liście 12 najlepszych w Europie

Warszawskie muzeum zdobyło uznanie czytelników prestiżowej gazety „The Guardian” i znalazło się w bardzo nobilitującym towarzystwie.

Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze zostało wyróżnione w plebiscycie brytyjskiego dziennika. Placówka zajmuje dokumentacją i ochrona polskich reklam świetlnych, które powstały po II wojnie światowej.

Historia muzeum zaczęła się w 2005 roku, kiedy uratowano przed zniszczeniem neon sklepu „Berlin” z warszawskiej ulicy Marszałkowskiej. Od tego czasu do zbiorów muzeum dołączały kolejne obiekty, których obecnie jest już ponad 100 i pochodzą z całej Polski. Największe z neonów znajdują się na budynkach Soho Factory, gdzie zlokalizowane jest muzeum. Placówka opiekuje się również kilkoma neonami funkcjonującymi w przestrzeni miejskiej.

Dziennikarze zawrócili uwagę nie tylko na ciekawą lokalizację muzeum, ale również na rolę neonu w polskiej rzeczywistości w czasach komunizmu:

„Nietuzinkowe oświetlenie w budynku, który wygląda na opuszczony! Przedsiębiorcy na Zachodzie stosowali neony, by zachęcić klientów do kupna piwa, papierosów, hamburgerów czy seksu. Natomiast w czasie Zimnej Wojny polskie państwo starało się poprzez neony polepszyć humor pracownikom poruszającym się po szarych ulicach” .

Oprócz warszawskiego Neon Muzeum na liście znalazły się takie placówki jak: Muzeum Alberta Kahna w Paryżu, Muzeum Narodowe Islandii w Reykjaviku, Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze, Muzeum Nauk Przyrodniczych w Brukseli czy Muzeum Sztuki Współczesnej (MAMbo) w Bolonii.Warszawskie Muzeum Neonów jest czynne codziennie (oprócz środy). Bilety są dostępne w cenie 15 i 12 złotych. Budynek mieści się przy ulicy Mińskiej. 


ZOBACZ TAKŻE: MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI OFICJALNIE OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH


Dodał(a): Adam Barabasz/ fot. Instagram Wtorek 14.01.2020