Polska najgorsza pod względem wydatków na ochronę zdrowia

Zapewne nie tylko w tej kategorii idzie nam kiepsko, jednak jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to według danych Eurostatu jesteśmy na szarym końcu. Pod uwagę wzięto 20 krajów ze starego kontynentu.
Zrzut ekranu 2021-11-24 o 12.37.12.png

Miejsca były mierzone jako procent całorocznej wartości PKB. W naszym kraju było to ledwo 3,8 proc, a wyprzedziła nas m.in. Estonia, a także Litwa i Łotwa. 



Oczywiście taki stan rzeczy mógł ulec poprawie, ponieważ niedawno posłowie mieli okazję, by zwiększyć środki przeznaczone na ochronę zdrowia. Coroczne wydatki miałyby zwiększyć się o 6,3 mld zł, jednak rząd nie zgodził się na wprowadzenie poprawki. 
Dodatkowo Polska jest jedynym krajem w rankingu, w którym procentowy udział wydatków PKB spadł względem liczby z 2019 r. Nie jest to jednak kwestia wyłącznie zmniejszenia wydatków na zdrowie, ale spojrzenie na ich relacje względem PKB, co także spadło. 

"Świadczenia z tytułu starości i choroby/opieki zdrowotnej stanowiły większość świadczeń z tytułu ochrony socjalnej we wszystkich państwach członkowskich, dla których dostępne są dane. Inne kategorie obejmowały niepełnosprawność, osoby pozostałe przy życiu, rodzinę/dzieci, bezrobocie, mieszkalnictwo i wykluczenie społeczne" - można przeczytać w raporcie.

Długo zastanawialiśmy się nad błyskotliwą puentą, która mogłaby optymistycznie nastroić odbiorców, lecz niestety nic nie wymyśliliśmy. To niezwykle ciężka robota, gdy napływają do nas takie informacje. W tej sytuacji prędzej szukać cudotwórców. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / twitter.com Środa 24.11.2021