Polska jakość

Jesteś dumny z naszej polskiej wódki? Bardzo dobrze. Teraz ma swój znak
polska wódka


Podobnie jak szkocka whisky, czy francuski szampan polska wódka może być produkowana jedynie ze ściśle określonych, tradycyjnych i wyłącznie polskich składników, a cały proces produkcji musi zostać przeprowadzony na terenie naszego kraju. Teraz decyduje o tym ustawa, która weszła w życie 13 stycznia 2013 roku.

GWARANCJA
Francuzi, Szkoci czy nawet Amerykanie wcześnie zadbali o swoje dobra narodowe. Ustawa o whisky pochodzi z 1909 roku, nazwa szampan została zastrzeżona w 1911 roku, a Kongres Amerykański uznał bourbon za narodowy produkt Stanów Zjednoczonych w roku 1964! Nie musimy już innym zazdrościć. Teraz na wszystkich butelkach może pojawić się znak „Polska Wódka/Polish Vodka”. Gwarantuje on, że wódka jest produkowana zgodnie z definicją podaną w ustawie.

Na razie jako pierwsze oznaczeniem mogą się pochwalić trzy wódki: Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz. Każda z nich ma inny charakter. Wyborowa jest produkowana z najwyższej jakości żyta, a Luksusowa to jedna z najstarszych współcześnie produkowanych wódek, której receptura opiera się na spirytusie ziemniaczanym. Wykorzystane do jej produkcji ziemniaki nadają jej głęboki kremowy smak. Pan Tadeusz natomiast powstaje ze spirytusu zbożowego oraz wody głębinowej.

Zanim oznaczenie zostanie przyznane danej marce, Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association (PVA) ma możliwość weryfikacji składników i procesu produkcji wódki. Raz przyznana gwarancja może też zostać cofnięta, jeśli producent przestanie spełniać warunki ustawy.

DEFINICJA
„Polska Wódka/Polish Vodka” to produkt wytwarzany na terenie Polski, powstający wyłącznie z tradycyjnych zbóż uprawianych na terenie kraju – żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa, jęczmienia albo ziemniaków”

GOŁY FAKT!
Polska jest pierwszym producentem wódki w Unii Europejskiej i czwartym na świecie.


Dodał(a): CKM Niedziela 17.02.2013