Polki tworzą komiks erotyczny

Polki walczą o równouprawnienie nie tylko na ulicach, ale również w kulturze popularnej. Jak sobie poradzą w tym zdominowanym przez mężczyzn medium i gatunku? Wygląda na to, że całkiem nieźle. Klasycy komiksu erotycznego mają mocną konkurencję.

Rysunki Milo Manary, czy Jeana-Claude Foresta znamy w najdrobniejszych szczegółach. „Barbarellę” studiujemy niemal co wieczór, a „Klik” często uspokaja nas przed snem. Być może klasyczne tytuły niedługo zastąpi komiks stworzony przez nasze rodaczki.

Do zrealizowania projektu jeszcze długa droga. Autorki muszą zdobyć na to pieniądze. Wystartowała więc zbiórka na KickStarterze, której celem jest uzbieranie 10 tysięcy funtów. Obecnie licznik stanął na 1/5 założonej sumy, a do końca został niecały miesiąc.

Za stronę graficzną projektu „Istota” („The Being”) odpowiada sześć Polek, uznanych artystek wizualnych. Są to: Agata Bogacka, Ada Buchholc, Dagmara Matuszak, Joanna Krótka, Eva Juszczuk, Agata Endo Nowicka.

Dodatkowo Nowicka połączyła siły z filozofką i dziennikarką Aleksandrą Hirszfeld, aby napisać scenariusz. Komiks ma składać się z siedmiu oddzielnych nowel. Łączyć będą się spojrzeniem na seksualność i intymność.

Bo tym razem będziemy mieć do czynienia z kobiecym punktem widzenia tematów seksualnych. Autorki chcą zerwać z dotychczasowym przedstawianiu w medium płci pięknej w sposób uprzedmiotowiony.


„Jesteśmy zmęczone ciągłym uprzedmiotowaniem kobiet w kulturze popularnej i zdecydowałyśmy się zrobić to po swojemu. Chcemy przedstawić kobiecość we wszystkich jej kształtach, rozmiarach i wieku, a także rozprawić się z różnymi mitami, stereotypami i tabu dotyczącymi damskiej seksualności” – piszą autorki.

„Istota” ma być manifestem pozytywnej energii seksualnej. Na świecie komiksy erotyczne rzadko są tworzone jedynie przez kobiety. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, nad którym ma czuwać wyłącznie płeć piękna.


Ciekawostką jest również to, że autorki poszukują osoby, mającej zilustrować ostatnią, siódmą nowele. Swoje portfolio można wysyłać na podany na KickStarterze adres.

Chcieliśmy aplikować i chwyciliśmy już ołówki oraz kredki, ale okazało się, że nie mamy talentu. Szczytem naszych możliwości było narysowanie butelki piwa i znaczków z konsolowego pada.


Dodał(a): Mateusz Kryś / fot.:https://www.instagram.com/explore/tags/istotakomiks/ Poniedziałek 13.03.2017