Polka zbudowała robota ze „Star Wars” w ramach pracy inżynierskiej

Nigdy nie sądziliśmy, że komuś naprawdę uda się połączyć pasję do inżynierii z miłością do „Gwiezdnych Wojen”. Ta studentka jednak tego dokonała. I to w jakim stylu.


Weronika Muszyńska, świeżo upieczona pani inżynier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, właśnie wprowadziła w życie sen wszystkich chłopców w wieku od 5 do 75 lat jarających się „Star Wars”.

Studentka w ramach projektu do swojej pracy inżynierskiej wybudowała pełnowymiarowego droida BB-8, który po raz pierwszy pojawił się w filmie „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” z 2015 roku.

„Weronika zbudowała swojego robota w ramach pracy inżynierskiej. Jest on odwzorowaniem bohatera Star Wars, BB-8 w skali 1:1, z mechanizmem pozwalającym mu na poruszanie się. Większość części została wydrukowana na drukarkach 3D, a Weronika dodatkowo zaprogramowała robota i stworzyła aplikację, która pozwala nim kierować” – czytamy na Facebooku Akademii dumnej ze swojej studentki.

Co lepsze, droid porusza się dokładnie w ten sam sposób co filmowy pierwowzór, głównie dzięki magnesom neodymowym umieszczonym w środku obu kul i innym mechanizmom, których działanie przerasta nasze ograniczone móżdżki. Weronika planuje też w przyszłości dodać modyfikacje, które umożliwią ruch głowy niezależnie od korpusu, a także gest uniesionego kciuka znany z filmu.

Po takim pokazie umiejętności konstruktorskich i programistycznych czekamy z niecierpliwością na kolejne tytuły naukowe Weroniki. Mamy nadzieję, że w ramach magisterki postanowi zbudować prototyp miecza świetlnego, a w ramach doktoratu – Gwiazdę Śmierci.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen Facebook Czwartek 31.01.2019