Policjanci dostali nowe wytyczne. Koniec z taryfą ulgową

Ze względu na kryzysową sytuację epidemiologiczną w kraju, policjanci otrzymali wytyczne, by stosować zasadę "zero tolerancji" podczas interwencji. Funkcjonariusze teraz nie będą pobłażliwi, jeśli chodzi np. o nieprawidłowe noszenie maseczki (zakrycie tylko ust, bez nosa).
iStock-1182076012.jpg

Krakowscy policjanci przedstawili lokalnym mediom wytyczne, jakie otrzymali od Komendy Głównej. Według nich mają teraz znacznie bardziej zwracać uwagę na osoby niestosujące się do zasad epidemiologicznych. Zapowiadają, że zwiększy się liczba interwencji i mandatów.
Pilnować muszą się także kierowcy, którzy przewożą osoby nie będące domownikami. W przeciągu ostatnich dni policjanci na terenie powiatu krakowskiego skontrolowali ponad 130 autokarów i to wyłącznie pod kątem stosowania się pasażerów do zasad epidemiologicznych.

Dodatkowo mundurowi będą cześciej sprawdzać osoby znajdujące się na kwarantannie. Kontrole mają pojawić się nawet co kilka godzin. Tacy ludzie powinni bezwględnie pozostać w domach i stosować się do zaleceń ze strony służb sanitarnych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grożą także wysokie kary pieniężne – nawet do 30 tys. zł.

Policjanci tłumaczą, że cała akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom skali zagrożenia i tym samym dopilnowania, by ludzie przestrzegali obostrzeń. Przy tym mundurowi mają nadzieję, że przyczynią się do spadku dziennej liczby zachorowań, choć w ostatnim czasie możemy pod tym względem obserwować kolejne rekordy. Bardzo możliwe, że stosowanie przez stróżów prawa zasady "zero tolerancji" zbiegnie się z wprowadzeniem twardego lockdownu na terenie całej Polski.

Trzymamy kciuki za to, by te interwencje rzeczywiście wyglądały tak, jak wynika z opisu. Policjanci w ostatnim czasie mają tendencje do nadużywania swojej władzy, czego efektem było chociażby użycie przemocy w stosunku do bezbronnych osób podczas Strajku Kobiet. Dodatkowo należy wypomnieć tutaj brak konsekwentnego działania, jaki zauważyliśmy, gdy funkcjonariusz podczas służby na marszu antymaseczkowców robił sobie selfie z Iwanem Komarenko. Czas, by policjanci pełnili swoje funkcje tak, jak powinni. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 24.03.2021