Polacy zrobili okulary dla niewidomych

Siedmioro Polaków będzie za darmo rozdawać swoje innowacyjne okulary, które niewidomym i niedowidzącym pomogą „zobaczyć” otaczający ich świat.
parsee.jpg

Jak mówią twórcy, Parsee – czyli okulary dla niewidomych i niedowidzących - to projekt  przełomowy. Jego innowacyjność polega na tym, że połączyli istniejące już technologie i stworzyli zupełnie nowy produkt, dający dużo więcej możliwości niż dotychczasowe rozwiązania stosowane niezależnie od siebie.

Rama okularów wydrukowana jest w technologii 3D i kryje w sobie kamerę IP, wyjście słuchawkowe oraz akumulator w drugim zauszniku (ładowany przez micro USB). Bryle sparowane są ze smartfonem, w którym zainstalowana jest specjalna aplikacja obsługująca Parsee. Tworzy ona coś w rodzaju hot spota, który do telefonu wysyła obrazy do rozpoznania, a w drugą stronę odsyła dźwięki, opisy.



Okulary mają cztery główne funkcjonalności, które mogą być z czasem rozwijane. Przede wszystkim to rozpoznawanie: kształtów, kolorów, tekstu i twarzy. Czyli osoba niewidoma będzie mogła odszukać w kiosku wybraną gazetę, a później za pomocą Parsee „przeczytają” jej zawartość. Prostsze staną się też spotkania towarzyskie, ze względu na możliwość bezpośredniego zwracania się do rozmówcy.

Pomysłowa ekipa z Polski ot organizacja non-profit, dlatego też nie zamierza zarabiać na swoim produkcie. Chce je rozdawać za darmo osobom, które zgłoszą się do nich i udokumentują swój stopień niepełnosprawności. W tej chwili ich sprzęt mógłby być przydatny 314 milionom niedowidzących lub niewidzących ludzi na całym świecie.



Żeby jednak rozwijać swój wynalazek i wprowadzić go do fazy produkcji, oczekują wsparcia w serwisie crowdfundingowym. W przyszłości, by trafić do szerszej grupy odbiorców, chcą pozyskać sponsorów lub przekazać sprzęt partnerom, którzy – jak np. telekomy – udostępnią Parsee niewidomym wraz ze swoimi usługami. Na chwilę obecną koszt produkcji okularów dla niewidomych to 300 dolarów (ok. 1 100 zł).




Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: parsee.org Wtorek 17.05.2016