Polacy długo mieszkają z rodzicami. Jak to wygląda na tle Europy?

Nie każdy ptak potrafi rozwinąć skrzydła i wylecieć z gniazda. Problem z tym mają też Polacy. Liczba dorosłych mieszkających z rodzicami jest w naszym kraju sporo wyższa niż średnia w Unii Europejskiej.
iStock-471526038.jpg
Raport Eurostatu przeprowadzony na młodych dorosłych Polakach pokazuje, że 58,9 proc. mieszkańców naszego kraju w wieku od 18 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Z kolei średnia unijna wynosi 48,2 proc., czyli o ponad 10 punktów procentowych mniej.

Czemu prawie 60 proc. dorosłych Polaków nie odcina się od pępowiny? Głównym powodem są wysokie ceny nieruchomości. Te w ostatnich latach poszybowały w górę, z kolei pensje młodych same dopiero rozwijają skrzydła. NBP podał, że w zeszłym roku mieszkania w największych polskich miastach zdrożały niemal o 13 procent.

Kolejnym powodem jest to, że młodzi Polacy później wchodzą w stałe związki. Dorosłe dzieci wolą przedłużać sobie wiosnę życia, zamiast wychowywać własne potomstwo. Często też, zamiast pakować się w kredyty lub wynajmować mieszkanie, wolą dorzucić się do domowej skarbonki, żeby móc w końcu odłożyć na wkład własny.

Tak wysokim wynikiem powoli doganiamy Włochów, z których jeszcze kilka lat temu śmiano się, że są maminsynkami. Tam obecnie 66,1 proc. młodych dorosłych mieszka w rodzinnym domu.

Następnym razem, zanim wyśmiejesz kumpla, że nie umie oderwać się od piersi mamy, lepiej dwa razy się zastanów. Dzięki oszczędności może szybciej dorobić się własnego mieszkania, niż ty spłacisz kredyt.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 15.07.2020