Podwyżek cen alkoholu nie będzie? Senat zabrał głos

Wzrost akcyzy zapowiadany na 2020 rok może nie dojść do skutku. Powód? Senat odrzucił nowelizację ustawy, zakładającą wzrost podatku o 10%.
iStock-901203242.jpg

51 senatorów głosowało za odrzuceniem nowej ustawy, przeciwko było 46. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Równocześnie został nie został uwzględniony wniosek o przyjęcie nowelizacji bez żadnych poprawek, ani rekomendacje Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, które sugerowały 3% wzrost podatku. Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm, który może ją odrzucić, ale wciąż jeszcze jest nadzieja.

Senatorowie opozycji swoją decyzję tłumaczyli obawami o niewłaściwe zagospodarowanie pieniędzmi zdobytymi w ramach podwyżki akcyzy. A chodzi o niemałe pieniądze, ponieważ rząd planował w ten sposób zarobić aż 1,7 mld złotych. 

Jeśli mimo wszystko zapowiadane zmiany wejdą w życie, to należy się spodziewać, że 0,5l wódki podrożeje o ok. 1,40 zł, a puszka piwa o 5 groszy. Z kolei wina mogą być droższe o ok. 12 groszy. Zgodnie z planowanymi zmianami, paczka papierosów podrożeje o ponad złotówkę.

Klamka jeszcze nie zapadła, ale jest spore ryzyko, że noworoczny toast, będzie ostatnim wzniesionym tańszym alkoholem.


ZOBACZ TAKŻE: O ILE DROŻEJ? ROŚNIE AKCYZA NA ALKOHOL I PAPIEROSY
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 19.12.2019