Podszywali się za policjantów, by oszukiwać innych przestępców

Polscy przestępcy znaleźli sposób, by zarabiać niemałe pieniądze przy minimalnym wysiłku. Znajdywali oni niewielkie grupy nielegalnie produkujące papierosy w Holandii i podszywając się pod policjantów, obiecali pomoc w transportowaniu ich do Polski. Oczywiście w zamian za milczenie i bezpieczny przejazd oczekiwali dużej części towaru. Mieli w ten sposób narazić Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 52 mln zł.
Zrzut ekranu 2021-05-4 o 10.56.57.png

Łącznie grupa przestępcza ze Śląska miała pod sobą dwie duże fabryki papierosów. CBŚP przejęło ponad 115 ton tytoniu, blisko 5,5 mln szt. papierosów, maszyny służące do ich produkcji i broń. 

W Holandii zatrzymano 21 osób, a w Polsce 9 podejrzanych, którzy mieli podszywać się pod policjantów i nadzorować grupy produkujące dla nich papierosy. Na wniosek Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach tymczasowo aresztowano 7 osób. 

Zrzut ekranu 2021-05-4 o 10.56.10.png

Funkcjonariusze z pomocą Europolu tropili przestępców już od marca, wówczas udało się zatrzymać grupę obywateli Polski i Ukrainy. Od tego czasu przestępcy znacznie ograniczyli swoją działalność, jednak nadal tworzyli papierosy i transportowali je z Holandii do naszego kraju. 

Poza nielegalnie wytwarzanymi papierosami, przestępcy mieli także fałszywe mundury policyjne i broń palną. Posiadali także 2 ręczne miotacze gazu i zagłuszarki sygnałów. Cały sprzęt służył im do podszywania się pod funkcjonariuszy, którzy powoli przejmowali fabryki tytoniu.

Wychodzi więc na to, że jeżeli koniecznie chcielibyście nielegalnie się dorobić, lecz ciężko byłoby wam wpaść na pomysł, jak to zrobić, można przejąć gotowy pomysł. Wystarczy podszyć się pod policjantów. Niewiele się przy tym narobicie, a jak widać, minimalny wkład może zagwarantować pokaźną sumę. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / fot.: CBŚP Wtorek 04.05.2021