Podatek cukrowy. Wiemy, ile podrożeją napoje

Jesteśmy w stanie zrozumieć, że zapłacimy więcej za alkohol i papierosy. Chociaż nie, nie jesteśmy. A wkrótce droższe będą również słodkie napoje.
iStock-1134905126.jpg

4 lutego rząd przyjął ustawę o tzw. podatku cukrowym. W praktyce oznacza to, że zdrożeją napoje zawierające cukier i tzw. małpki. Za butelkę słodkich płynów trzeba będzie zapłacić od 50 groszy do 1,2 zł więcej. Natomiast miniaturowe alkohole podrożeją o ok. 1-2 złote.

W rozmowie "Rzeczpospolitą" Izabela Morawska z biura prasowego Coca-Coli powiedziała: 

"Coca–Cola prognozuje, że wszystkie napoje bezalkoholowe podrożeją średnio o 30%, a te objęte opłatami (czyli słodzone) podrożeją co najmniej o połowę. – W przypadku najtańszych marek przewidujemy wzrost cen nawet o 100%."

Eksperci zgodnie twierdzą, że podatek silniej uderzy w małych producentów, którzy nie mają doświadczenia z podobnymi podwyżkami w przeciwieństwie do wielkich koncernów, które z analogicznymi podatkami musiały mierzyć się na całym świecie. 

Podatek cukrowy ma wejść w życie 1 kwietnia i stanie się źródłem dwóch nowych opłat: od wybranych napojów z cukrem i substancjami słodzącymi, od alkoholi sprzedawanych w butelkach o pojemności mniejszej niż 300 ml.

CZYTAJ TAKŻE: ODMÓWILI SPRZEDAŻY BATONIKA. POWÓD SZOKUJE

Zgodnie z założeniami ustawy litr stuprocentowego alkoholu sprzedawany w butelkach o małych pojemnościach będzie obłożony podatkiem w wysokości 25 złotych, czyli 100 ml małpki wódki będzie droższe o złotówkę.

Słodzone napoje bezalkoholowe będą droższe o 50 gr za każdy litr. Dodatkowo opłatą będą obciążone wszystkie substancje aktywne (np. kofeina) – 10 groszy za każdy litr napoju. Jakby tego było mało, to za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml będzie naliczana opłata 5 gr.

Rząd szacuje, że dzięki nowym podatkom, uda się zasilić budżet państwa o dodatkowe 2 mld złotych, jednak zdaniem wielu ekspertów te dane są znacznie zawyżone.

ZOBACZ GALERIĘ: TRENING NA STOK 




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 06.02.2020