Planujesz zbudować dom? Teraz czeka cię mniej biurokracji

Jeżeli już niebawem ma się spełnić Twoje wielkie marzenie o postawieniu własnego domu, właśnie teraz są ku temu lepsze warunki. We wrześniu tego roku uproszczono przepisy budowlane.

small derek-torsani-9gwPgCa8y-E-unsplash.jpg

Z założenia nowelizacja ma uprościć procedurę starania się o pozwolenie na inwestycję i całą biurokrację. Poza tym, zmiany dotyczą takich zagadnień jak samowola budowlana i bardzo duży nacisk kładą na to, jak ma wyglądać projekt oraz jak inwestycja będzie zapewniała bezpieczeństwo przeciwpożarowe. To kolejny krok do tego, by ułatwić Polakom „budowanie się”.

Jak zgłosić projekt budowlany?

Zgodnie z nowelizacją zmienia się cała idea projektu budowlanego. W tym momencie jednolity dokument będzie podzielony na trzy części. W pierwszej trzeba będzie przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu. Druga obejmuje projekt techniczny, a trzecia - architektoniczno-budowlany, czyli układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe. Taki układ dokumentu ma z założenia ograniczyć biurokrację.

Pozwolenie na budowę będzie więc wymagało złożenia trzech egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania terenu. Natomiast projekt techniczny będzie musiał być złożony dopiero wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub też ze zgłoszeniem zakończenia robót. Oczywiście będziemy go potrzebować już przed rozpoczęciem budowy.

Niższe opłaty za przyłącza

Nowe przepisy przyspieszą również proces podłączania inwestycji do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, gazowych i ciepłowniczych. Na przedsiębiorców, którzy zarządzają sieciami technicznymi i opóźniają wydanie warunków przyłączenia, będą mogły być nałożone kary. Firmy nie będą mogły również doliczać dodatkowych opłat za wydanie, aktualizację lub zmianę warunków przyłączenia do sieci, a także ich odbiór czy włączenie do sieci. To z pewnością przyspieszy procesy, pozwoli też odczuć różnicę w portfelu.

Gotowy projekt czy indywidualna usługa?

Wiele osób sięga po gotowe projekty domów na Extradom. Inni decydują się na indywidualną usługę, co jest bardziej czasochłonne. W każdym wypadku chodzi o to, by postawić dom zgodny z przepisami, planem zagospodarowania przestrzennego oraz oczywiście wymaganiami działki. Najważniejsze są jednak potrzeby domowników, bo to oni z tej przestrzeni będą korzystać.

Na pewno inny projekt zostanie wybrany przez parę, a inny przez liczną rodzinę. Warto również zwrócić uwagę na koszty – zarówno budowy, jak i eksploatacji. Technologie są różne, co warto wziąć pod uwagę w kontekście późniejszych rachunków za prąd i ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na to, by instalować fotowoltaikę lub inne systemy, które pozwalają żyć oszczędniej, a także chronić środowisko naturalne.

Jak wybrać idealny projekt?

Myślenie o budowie wiąże się przeglądaniem projektów, na przykład na www.dom.wp.pl. Gotowe rozwiązania dają pewien ogląd na to, jaki będzie układ pomieszczeń, jak będą przebiegać ciągi komunikacyjne, pozwalają też wyobrazić sobie przyszłą aranżację. Poza tym taka lektura pozwala na refleksję nad potrzebami, bo z czasem zaczynamy zastanawiać się, na czym tak naprawdę nam zależy: czy chcemy mieć salon połączony z kuchnią i tarasem czy nie, jak zaplanować część wspólną, gdzie mają być sypialnie, ile jest koniecznych łazienek. Oczywiście nawet w obrębie gotowego projektu można dokonywać zmian, które spersonalizują twój dom.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Środa 14.10.2020