Planeta głupoli

Badania naukowców nie są zbyt optymistyczne. Po latach systematycznego wzrostu średniego IQ społeczeństwa, w końcu zaczęliśmy odnotowywać jego spadki. Wnioski? Głupiejemy!

głupi facet

Naukowcy nie są zachwyceni swoimi obserwacjami. Po tym jak przez setki lat średni iloraz inteligencji na świecie wzrastał, sytuacja zaczyna się odwracać. Podobno głupiejemy. Zdziwieni wynikami?

W związku z tym, że przez setki, albo i tysiące lat warunki życia stopniowo rosły: poprawiała się medycyna, obserwowaliśmy wzrost technologii, nasz iloraz inteligencji również stawał się coraz wyższy. Badania pokazują jednak, że proces ten się odwraca. Powodem może być fakt, że potencjał naszych mózgów jest już wykorzystany na maksa, ale za taki stan rzeczy wini się także niezdrowe, śmieciowe żarcie i to, że w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, ludzie z wysokim wykształceniem rodzą coraz mniej dzieci (a zatem głupi kopulują i sieją głupich).

Smutne wnioski zostały oparte m.in. na średniej IQ w Danii (w tym kraju każdy 18-stolatek, stający przed komisja wojskową ma bowiem badany iloraz inteligencji), jednak podobną sytuację zaobserwowano także w Szwecji, Norwegii czy Holandii.

Jedni badacze załamują ręce i wróżą nam upadek gatunku ludzkiego, inni pocieszają, że spadki na razie są bardzo nikłe (podobno od 1950 roku średnie IQ spadło tylko o 1 punkt). 


Dodał(a): BJ, fot. FameFlynet Środa 10.09.2014