Pizza na zdrowie, czyli jak samemu upiec włoski placek

Jasne, możesz zamówić pizzę przez telefon. Ale będzie smaczniej i zdrowiej, gdy upieczesz ją samodzielnie! To proste, oto instrukcja krok po kroku.
iStock-486863320.jpg

Do zrobienia placka na pizzę możesz użyć zwykłej mąki pszennej typu 500 – lecz wtedy jest ryzyko, że choć pizza się uda, to odczujesz niedosyt jej walorów smakowych. Dlatego, skoro już decydujesz się poświęcić swój czas na kuchenne rewolucje, lepiej kup mąkę typu 0 lub 00 – to prawdziwa włoska mąka, idealnado pizzy. Ciasto z niej jest niezwykle łatwe w przygotowaniu, chociaż wymaga odrobiny cierpliwości. Na dwie średniej wielkości pizze potrzebujesz:

• 0,5 kg mąki
• ok. 320–330 g przegotowanej letniej wody
• ok. 20 g drożdży
• pół łyżeczki cukru
• łyżeczkę soli
• łyżkę stołową oliwy z oliwek

Rozkrusz drożdże w miseczce, dodaj do nich cukier, odrobinę mąki i zalej wodą. Odstaw zaczyn na kilka minut. Przesiej mąkę do większej miski, dodaj do niej oliwę z oliwek i powoli dolewaj rozpuszczone drożdże.

Zacznij wyrabiać ciasto, aby dokładnie połączyć wszystkie składniki. I tu kryje się kolejny klucz do sukcesu: długie wyrabianie ciasta – przynajmniej przez 15 minut! Rób to ręcznie na lekko posypanym mąką blacie. Ale jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wolnoobrotowego miksera, lub takiego ze specjalnymi łyżkami do ciasta drożdżowego, to śmiało możesz go użyć.

Kiedy ciasto nabierze elastyczności i przestanie się kleić, uformuj z niego kulę, przykryj ścierką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia w ciepłe, suche miejsce. Potem możesz zabrać się do robienia placków.

Weź połowę przygotowanego ciasta, uformuj z niego mniejszą kulę i zacznij ją delikatnie spłaszczać, nadając jednocześnie kształt koła (nie naśladuj znanych z filmów sztuczek włoskich szefów kuchni: szkoda ciasta, które wyląduje na podłodze). Panuje przekonanie, że prawdziwa włoska pizza to taka na ekstremalnie cienko uformowanym cieście. Trochę w tym prawdy, ale tyczy się to tylko pizzy neapolitańskiej, która jest najpopularniejsza. Grubość ciasta w niej nie przekracza 3 mm, ale w oryginalnym przepisie piecze się ją niewiele ponad minutę w piecu opalanym drewnem dębowym i rozgrzanym do 485°C!

Lecz są też inne włoskie pizze – taka np. pizza sycylijska ma prostokątny kształt i grube puszyste ciasto. Tobie radzimy pozostać przy w miarę cienkim okrągłym placku i skupić się na mocno rozgrzanym piekarniku. Aby uzyskać efekt podobny do tego, jaki daje prawdziwy piec do pizzy, musisz ustawić maksymalną temperaturę. Nie umieszczaj pizzy na najwyższej ani najniższej półce, bo tam łatwo możesz przypalić spód lub dodatki.

Właśnie... po cieście czas na dodatki! Te proponowane przez nas nie są przypadkowe. Wybraliśmy je tak, aby nie tylko były smaczne, ale i wzmacniały
twoje zdrowie. Wśród nich najważniejsze są pomidory. Zawarty w nich potas wpływa dobrze na funkcjonowanie mózgu i niweluje w organizmie nadmiar soli, odpowiedzialnej m.in. za nadciśnienie i skurcze mięśni. Inne dodatki opisujemy poniżej.


ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W CKM 05/2015
A W KIOSKACH JEST JUŻ NOWY NUMER CKM - MUSISZ GO MIEĆ!

CKM_05_18.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis. KLIKNIJ TUTAJ.

Dodał(a): CKM/ fot. istockphoto.com Środa 02.05.2018