Święte Grale

Myślisz, że szanujący się Brytyjczyk spojrzy na jakiegoś kontynentalnego Pilsnera?
raf

Do warzenia piwa na Wyspach Brytyjskich podchodzi się z takim namaszczeniem, jak do konstruowania sportowych aut — należy robić to ręcznie, powoli i z poszanowaniem tradycji. Dlatego na europejskie napoje Brytyjczycy patrzą z politowaniem, tak jak na masowo produkowane małolitrażowe autka z Włoch. Dziś zapraszamy do degustacji najpopularniejszych i najciekawszych piw typu ale — radykalnie wyspiarskich napojów górnej fermentacji, mętnych, mocno aromatycznych i tworzonych wyłącznie z lokalnych odmian chmielu.


BISHOPS FINGER Cena: 0,5 l/10,99 zł
Kentish strong ale, czyli ciemne, zdecydowane i mocno aromatyczne piwo z południowo–wschodniej Anglii. Bardzo chmielowe i lekko owocowe. „Palec biskupa” warzony jest ręcznie, wyłącznie w piątki! Ma 5,4 proc. mocy.

WEE HEAVY Cena: 0,5 l/11,99 zł
Rubinowe cudo z 6,5–proc. woltażem. To ale tworzone jest ręcznie w Dunbar (Szkocja). Zaznaczmy jasno i zdecydowanie – w tym przypadku Szkoci nie poskąpili niczego: do każdej butelki włożyli tylko najlepsze składniki oraz całe swe serce. Rewelacja!

WAGGLE DANCE Cena: 0,5 l/10,99 zł
Ta nazwa oznacza „taniec pszczół”, więc nie dziwi, że goryczkę tego 5–konnego pale ale przełamano miodem. Zastanawiamy się tylko, dlaczego londyńczycy ściągali go aż z Ameryki Płd.? Myśleliśmy, że Anglicy nie gęsi i swe pszczoły mają.

SPITFIRE Cena: 0,5 l/10,99 zł
Ale z Kentu. Stworzone, żeby uczcić 50. rocznicę Bitwy o Anglię, wygranej m.in. dzięki myśliwcom Spitfire. Pijąc je, wspierasz finansowo Fundację Dobroczynną RAF–u. I nie przejmuj się mocą (4,5 proc.) niższą niż lotnicze silniki Rolls–Royce’a.

YOUNG‘S BITTER Cena: 0,5 l/9,99 zł
Mocno orzeźwiające lekkie piwo typu cask ale, warzone w Londynie. W butelce są żywe drożdże odpowiedzialne za wtórną fermentację – dzięki niej wersja butelkowa ma zupełnie przyzwoitą moc 4,5 proc. W wersji beczkowej to zaledwie 3,7 proc.  

SHEPHERD NEAME 1698 Cena: 0,5 l/10,99 zł
Flagowiec najstarszego browaru Wielkiej Brytanii, działającego od roku 1698. Ten mocno chmielony trunek, o intrygujących akcentach toffi i masła, narodził się 11 lat temu z okazji trzechsetnych urodzin firmy. Moc 6,5 konia.

Dodał(a): Michał Jośko Piątek 23.09.2011