Pierwsze podwodne miasto

Podczas gdy jedni eksplorują odległe galaktyki, pozostali gdzie indziej szukają miejsca, by upchać ściśniętych na Ziemi ludzi. Japończycy schodzą pod wodę.
spiral-otw.jpg

Jedno z japońskich biur projektowych zaprezentowała swoją wizję podwodnego miasta - The Ocean Spiral. I mimo, że jest to projekt, inżynierowie twierdzą, że jest on bardzo realny. Co prawda wyznaczają rok 2035, jako najwcześniejszy termin, ale postęp technologiczny napędza się w ten sposób, że co roku potrzeba coraz mniej czasu na dokonanie nowych odkryć czy zbliżenia się do odległego dotychczas celu rozwojowego.

spiral-1.jpg

Szerokość sfery, która byłaby punktem centralnym miasteczka, miałaby mieć 500 metrów szerokości. Znalazłyby się w niej promenady otoczone mieszkaniami, sklepami, punktami usługowymi, biurami i hotelami. Jedna „bańka” mogłaby pomieścić 5 000 mieszkańców.

spiral-2.jpg

U dołu kuli mają być podczepione mniejsze sfery oraz spiralna kolejka, którą transportowane będą m.in.: woda, energia elektryczna, żywność, dwutlenek węgla. Całość sięgnie na głębokość około 3 000 metrów, do samego dna.

spiral-3.jpg

Twórcy The Ocean Spiral zwracają uwagę, że to środowisko może dostarczać nieskończenie wiele pożywienia, wody pitnej, oraz energii wytworzonej dzięki prądom oceanicznym, który przetworzy również dwutlenek węgla w tlen. A skoro 70% powierzchni kuli ziemskiej zajmują ciecze, to nie trzeba lecieć w Kosmos.

Więcej informacji i zdjęć znajdziesz TUTAJ.

spiral-4.jpg
spiral-5.jpg
spiral-6.jpg

Dodał(a): hajtek Czwartek 15.01.2015