Paracetamol miesza w głowie. Kiedy ostatnio go brałeś?

Pandemia COVID-19 to czas, w którym leki z aptek znikają w zatrważającym tempie. Jednym z najpopularniejszych medykamentów wśród Polaków jest paracetamol. Okazuje się, że ma on więcej skutków ubocznych niż myślisz.
iStock-666792964.jpg

POLACY BIORĄ NA POTĘGĘ
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że prawie 90 proc. Polaków regularnie kupuje i zażywa leki dostępne bez recepty. Zapewne sam niedawno brałeś paracetamol, który jest jedną z najczęściej zażywanych substancji na własną rękę. Okazuje się, że sporo osób bierze go zbyt często i w zbyt dużych dawkach.

Paracetamol, który ma znieczulać fizycznie, wpływa w ten sam sposób na twoją psychikę. Przede wszystkim spłyca empatię i obniża zaufanie, co może wpłynąć negatywnie na twój związek i relacje z bliskimi.

LEK ANTYSPOŁECZNY
Psycholodzy, którzy badają skutki uboczne paracetamolu, nazywają go lekiem antyspołecznym, ponieważ pogarsza relacje z osobami w twoim otoczeniu. Kanadyjski psycholog dr Ian Roberts z Uniwersytetu Toronto przebadał ponad 3 tys. osób, które zażywały w ciągu miesiąca ten lek.

Uczestnicy badania byli pytani:
- w jakim stopniu w swoich odczuciu mogą polegać na swoich sąsiadach,
- czy poproszą ich o pomoc w nagłej potrzebie,
- czy czują się bezpiecznie, wracając do domu pustą ulicą,
- czy czują przynależność do lokalnej społeczności,
- czy ta ich zdaniem jest dla nich wsparciem.

SPRAWDŹ: Trening w maseczkach szkodliwy. Tak twierdzą lekarze

Wyniki pokazały, że zaufanie do sąsiada i poziom integracji społecznej były najsłabsze u osób zażywających paracetamol codziennie lub kilka razy w tygodniu. Dla potwierdzenia tego zjawiska Roberts poddał uczestników badania dodatkowemu doświadczeniu w laboratorium.

GRA W ZAUFANIE
Części osób podano wysoką dawkę paracetamolu (1000 mg), a cała grupa musiała wykonywać zadania wymagające zaufania. Okazało się, że ci, którzy nie dostali leków, wykazali się największą ufnością. Z kolei u uczestników, którzy zażyli medykament zauważono zmniejszony dyskomfort podczas podejmowania trudnych decyzji i obniżoną zdolność współodczuwania.

Podczas badania mózgu rezonansem magnetycznym odkryto, że paracetamol obniżał aktywność partii odpowiedzialnych za empatię. Te negatywne skutki leku potwierdził także dr hab. Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny zajmujący się działaniami niepożądanymi leków w Zakładzie Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jeżeli chcesz utrzymywać dobre relacje z sąsiadami – szczególnie kiedy przez koronawirusa jesteś skazany na ciągłe przebywanie w ich okolicy – lepiej, jeśli na ten czas odpuścisz zażywanie tego typu leków. Z kolei, gdy twoja kobieta będzie się skarżyć w łóżku na ból głowy – pamiętaj, że po zażyciu paracetamolu może być jeszcze bardziej nieugięta.



Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Piątek 15.05.2020