Oszustwo na dezynfekcję. Nie daj się okraść!

W czasie epidemii prawie każdy czeka na jakąś przesyłkę, więc jeśli właśnie otrzymałeś wiadomość o konieczności opłaty za dezynfekcję, zachowaj najwyższą ostrożność. Możesz stracić naprawdę dużo pieniędzy.
policja2.jpeg

O nowym sposobie internetowych oszustów informuje białostocka policja, która otrzymała zgłoszenie od 29-letniej kobiety. Poszkodowana w wyniku działań oszustów mogła stracić 35 tys. złotych.

CZYTAJ TAKŻE: KIJEM PO PLECACH. POLICJA PRZEKONA KAŻDEGO DO KWARANTANNY

Wszystko zaczęło się niewinnie – od wiadomości, w której nadawca został poinformowany, że przesyłka na którą rzeczywiście czekał, musi zostać poddana dezynfekcji. A ta jest objęta dodatkową opłatą w kwocie 1,20 zł. Do wiadomości był dołączony link przekierowujący na stronę umożliwiającą wykonanie przelewu.

policjawolomin.jpg
I jak zazwyczaj w takich przypadkach bywa, kobieta automatycznie uzupełniła dane logowania do systemu bankowości internetowej. Strona, na którą została przekierowana, była fałszywa i służyła wyłącznie do przechwycenia danych wykorzystanych przez cyberprzestępców do próby wyczyszczenia konta 29-latki. Dzięki natychmiastowemu zgłoszeniu i reakcji policji pieniądze udało się odzyskać.

Przed podobnymi działaniami przestępców przestrzega również Komenda Powiatowa Policji w Wołominie i apeluje o rozsądne dysponowanie danymi  w sieci i przypomina, że żadna firma kurierska nie wysyła wiadomości o dopłacie wynikającej z konieczności dezynfekcji. Funkcjonariusze zaznaczają również, że należy korzystać z aplikacji obsługiwanych przez firmy kurierskie i unikać płatności wykonywanych przez przesłane linki.


ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ DOZBRAJADodał(a): Adam Barabasz / fot. KPP w Wołominie Poniedziałek 30.03.2020