Ostatni raz czas przestawimy w przyszłym roku – KE przedstawiła projekt

Już nikt nie będzie mieszał w naszych zegarach – zarówno tych biologicznych, jak i ściennych. Komisja Europejska przedstawiła projekt zniesienia okresowych zmian czasu.
iStock-844147790.jpg

Ostatnio pisaliśmy o tym, że konsultacje społeczne przeprowadzone wśród kilku milionów mieszkańców Unii Europejskiej dały jednoznaczny wynik – Europejczycy mają dość przestawiania zegarków co pół roku i miażdżąca większość z nich chce zniesienia tego obowiązku.

Komisja Europejska nie miała więc innego wyjścia, jak pójść za głosem ludu i przygotować stosowny projekt, który likwidowałby tę przykrą konieczność. I taki projekt został właśnie przedstawiony przez KE. Zakłada on zmianę dyrektywy dotyczącej czasu letniego (to on jest tym „niewłaściwym”).

Komisja chce, by do ostatniej zmiany czasu doszło w niedzielę 31 marca 2019 roku i wtedy też państwa miałyby zdecydować, przy którym czasie chcą zostać. Jeśli przy letnim – wówczas ostatnią zmianą miałaby być ta 31 marca. Jeśli przy zimowym – wówczas ostatni raz zegarki zostałyby przestawione 27 października 2019. Po tej dacie zmiany czasu byłyby już niemożliwe.

Wszystko to jednak jak na razie tylko projekt. Zgodę na jego wprowadzenie w życie muszą wyrazić jeszcze państwa członkowskie i Parlament Europejski.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 14.09.2018