Olga Tokarczuk ma własną figurkę LEGO

Nobel to dopiero początek. Od teraz Olga Tokarczuk może się pochwalić nie tylko najbardziej prestiżową nagroda literacką na świecie, ale także własna figurką LEGO.


Autor fanowskiej figurki to Przemysław Staroń, który nie tylko jest pasjonatem klocków LEGO, ale również nauczycielem i wykładowcą. Co więcej, w 2018 roku został uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku. Teraz ma możliwość zgłoszenia swojego projektu producentowi oryginalnych klocków.

Figurkę stworzył własnoręcznie i przedstawia noblistkę w stroju, który miała na sobie podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla. Plastikowy ludzik zachwycił samą Olgę Tokarczuk, która pochwaliła się nim na Instagramie.

Przypomnijmy, że polska pisarka odebrała Nagrodę Nobla, co wywołało liczne kontrowersje wśród środowisk zarzucających Oldze Tokarczuk antypolską postawę. Tokarczuk z rocznym poślizgiem otrzymała nagrodę za 2018 rok, kiedy po skandalu seksualnym, z członkostwa w Akademii decydującej o wyborze laureata zrezygnowało osiem osób.

Nie był to jednak pierwszy przypadek, kiedy nie wręczono Literackiej Nagrody Nobla. Od pierwszej uroczystości, która miała miejsce w 1901 roku, do takiej sytuacji doszło wcześniej w 1914r., 1918r., 1935r. i w latach 1940-1943.

Olga Tokarczuk jest pierwszą Polką od 23 lat, która została uhonorowana Nagroda Nobla. Wcześniej to wyróżnienie zostało przyznane Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi. Lechowi Wałęsie, Władysławowi Reymontowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Henrykowi Sienkiewiczowi i Józefowi Rotblatowi. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Instagram Piątek 20.12.2019