Okazuje się, że hobby jest nam potrzebne. Oto jak je znaleźć

Ze względu na to, że obecnie większość z nas żyje w ciągłym biegu, nie zwracamy uwagę na rzeczy, które pozornie nas nie dotyczą. Skupiamy się na pracy, codziennych obowiązkach i tym, by co jakiś czas pojechać gdzieś na urlop lub spędzić czas ze znajomymi. Czy w takim przypadku warto znaleźć czas na dodatkowe hobby? Okazuje się, że jak najbardziej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo go potrzebujemy.
iStock-1202975142.jpg

Na portalu Linkedin pojawił się ciekawy artykuł, w którym jeden z redaktorów postanowił zapytać współpracowników o ich pasje i sprawdzić, w jaki sposób przekłada się ona na ich życie codzienne. Okazało się, że znalezienie hobby umożliwiło im odnalezienie balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą, znacząco poprawiło ich samopoczucie i sprawiło, że o wiele mniej się stresowali, bo posiadali dodatkową możliwość wyładowania energii i nie skupiali się wyłącznie na obowiązkach. Jak w takim razie odnaleźć hobby, skoro dotychczas go nie mieliśmy? 

Warto wymyślić coś w rodzaju "aktywności miesiąca". Na czym to polega? Otóż każdego miesiąca należy wybrać rzecz, którą będziemy zajmować się kilka razy w tygodniu. Może to być czytanie, medytacja, bieganie i szereg innych rzeczy. Pod koniec przychodzi czas na podsumowanie, dzięki któremu dokładnie sprawdzamy, czy chętnie wykonywaliśmy daną rzecz i jaką przynosiła nam satysfakcję. Jeśli znajdziemy coś, co uznamy za najlepsze, można zaprzestać dalszych prób. Takie rozwiązanie zaproponowała jedna z najaktywniejszych użytkowniczek portalu LinkedIn Tejal Wagadia. Robi to od początku 2020 r i zamierza nadal, choć znalazła już coś, co przynosi jej ogromną satysfakcję: "Dotychczas nie lubiłam ćwiczyć, ale gdy się do tego zmusiłam, okazało się, że naprawdę bardzo mi się to podoba. Teraz regularnie uprawiam różne aktywności fizyczne" – pisała. 

Jeśli ta opcja nie wydaje ci się odpowiednia, spróbuj swoich sił, szukając różnych zajęć online. Pandemia spowodowała gwałtowny wzrost liczby organizowanych darmowych kursów, poradników i wykładów. Warto poświęcić czas, by wziąć w nich udział. Neha Agarwal, która na co dzień jest koordynatorką operacji klinicznych, zapisała swoją teściową na zajęcia z tworzenia biżuterii. Kobieta była bardzo przygnębiona przez lockdown ze względu na to, że nie mogła widzieć się z koleżankami przez obostrzenia, a sama nie posiadała żadnego szczególnego zainteresowania. Okazało się, że projektowanie biżuterii było strzałem w 'dziesiątkę'. Mało tego – założyła nawet własną małą firmę. 

Wielu użytkowników radzi także powrót do zainteresowań sprzed lat. Może to być np. wznowienie kursu gry na gitarze, z którego kiedyś zrezygnowaliśmy. Osoby korzystające z LinkedIna zgodnie polecają, by obudzić w sobie wewnętrzne dziecko. Okazuje się, że nawet zbieranie kart sportowych może być wyśmienitą rozrywką także dla dorosłych facetów i wcale nie jest zarezerwowane dla nastolatków, którzy wymieniali się nimi w szkole. 

Należy także otworzyć się na nowe doświadczenia. Wiele osób, nawet gdy już szuka nowych zainteresowań, to ogranicza się do rzeczy związanych chociażby z pracą. Przykładowo: ludzie działający w marketingu nadal kupują książki oscylujące wokół ich branży. Warto jednak sprawdzić się w czymś, co pozornie zupełnie nie jest z nami związane. Nawet człowiek, który na co dzień nie przepada za aktywnością fizyczną, może odnaleźć się w nietypowym sporcie jakim jest chociażby ultimate (gra z użyciem latającego dysku frisbee). 

Często jest tak, że sami narzucamy sobie pewne ograniczenia, które w rzeczywistości nie istnieją. Szczególnie podczas pandemii warto spróbować znaleźć dla siebie odpowiednie hobby. Dzięki temu nie tylko odkryjemy dodatkowe umiejętności, ale także wiele zyskamy. To ważne, szczególnie podczas pracy zdalnej, gdy ciężko odróżnić kwestie zawodowe od życia codziennego. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 05.03.2021