Odstaw cukier, unikniesz depresji

Jeśli ci się wydaje, że słodycze poprawiają humor, to może się okazać, że naprawdę grubo się mylisz. Cukier ma większy wpływ na organizm, niż mogłoby się wydawać.
iStock-1159615363.jpg

Zimą, kiedy dzień jest naprawdę krótki i mamy zaburzony balans pomiędzy nocą, a dniem, częściej sięgamy po słodycze, w nadziei, że poprawią nam humor. Szczytem pracowania nad własnym nastrojem są święta, kiedy słodkie miesza się ze słonym i dodatkowo jest doprawiane alkoholem.

Dlaczego jednak upragniony efekt nie przychodzi, i zamiast poczuć się lepiej, po chwili mamy jeszcze gorsze samopoczucie?

Wszystkiemu winny jest cukier. Już sam fakt, że masz na niego ochotę jest sygnałem, że twój organizm cierpi na zimową depresję. Na tym jednak nie koniec. Naukowcy z Uniwersytetu Kansas twierdzą, że cukier, który spożywamy działa jak narkotyk.

Momentalnie powoduje poprawę nastroju, ale w dłuższej perspektywie znacznie wpływają na obniżenie samopoczucia. Na podobnej zasadzie działa również alkohol, który jest w stanie poprawić nastrój pijących go ludzi, ale spożywany przez dłuższy okres niesie za sobą fatalne konsekwencje dla organizmu.

Uczeni zauważyli też, że cukier sprzyja powstawaniu i utrzymywaniu się stanów zapalnych w organizmie, które z kolei negatywnie odbijają się na psychice. A wszystko za sprawą hormonów, których wydzielanie towarzyszy wszelkiego rodzaju zapaleniom. Dodatkowy cukier wpływa więc nie tylko na to jak wyglądamy, ale na to jak myślimy i się czujemy.

Czy badacze podali jakąś konkretną receptę? Oczywiście, że nie. Ale zawsze gotowym rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek.

ZOBACZ TAKŻE: NIE TYLKO WYGLĄD. CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY ATRAKCYJNI


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 17.12.2019