Odpuszczasz siłkę i znajomych? Jest jeden powód

Znasz doskonale to uczucie, kiedy myślisz sobie, że nawet jeśli zarwiesz noc, to w ciągu dnia poratujesz się kawą czy energetykiem? Nic bardziej mylnego – nawet jeśli jakoś przeżyjesz dzień, to wcale nie oznacza, że innym będzie łatwo przeżyć go razem z tobą.

iStock-1002884424.jpg


13 marca jest obchodzony Światowy Dzień Snu. Z tej okazji agencja OnePoll na zlecenie Sanofi Consumer Healtcare przeprowadziła sondaż pod hasłem „Bądź lepszy w łóżku”. W siedmiu krajach przepytano ponad 7 tys. respondentów powyżej 18. roku życia. Wyniki jednoznacznie pokazują, że brak wystarczającej ilości snu drastycznie wpływa w zasadzie na każdą dziedzinę życia.

CZYTAJ TAKŻE: 6-GODZINNY DZIEŃ PRACY. W TEJ POLSKIEJ FIRMIE

Jak wynika ze zgromadzonych danych, co trzeci Polak jest niewyspany. A to przekłada się przede wszystkim na wydajność w pracy – ponad 30 % badanych nie jest w stanie skupić się w pracy i zamiast wykonywać swoje obowiązki, zajmuje się przeglądaniem internetu. Do tego ziewają prawie wszyscy, bo aż 70% rspondentów. 57,3% ankietowanych twierdzi, że zmęczenie wynikające z nieprzespanej nocy powoduje trudności w myśleniu i koncentracji. Do tego dochodzi depresja (39,2%) i problemy z pamięcią (36%). A co się dzieje, kiedy wychodzimy z pracy?

Okazuje się, że z powodu niewyspania często rezygnujemy z aktywności związanych z prywatną sferą życia. 45% badanych potrafi odwołać spotkania towarzyskie, a wizytę na siłowni odpuszcza aż 29% ankietowych. Brak snu wpływa też na relacje z innymi ludźmi. 33% uczestników badania krzyczy na swoich najbliższych, z czego kobiety częściej prowokują awantury. A to odkrycie! Do agresywnych zachowań przyznało się 38% badanych kobiet i 21% mężczyzn.

Eksperci jasno dają do zrozumienia, że niedobór snu to istne perpetuum mobile – brak wydajności w pracy nakręca spiralę frustracji, którą następnie wyładowujemy na najbliższych. Najlepszym sposobem na zatrzymanie tego festiwalu złych emocji jest po prostu solidny odpoczynek. 

ZOBACZ TAKŻE: DZIEWICA MOBILNA I INNE PRODUKTY. ZNANE MARKI PO POLSKUDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 10.03.2020