Odmrażanie granic. Te kraje otworzą się na turystów

Choć tegoroczne plany urlopowe stanęły pod znakiem zapytania, to wcale nie oznacza, że w najbliższym czasie nie wyjedziemy z kraju. Sprawdziliśmy, które państwa i na jakich zasadach wkrótce otworzą granice.
iStock-955998704.jpg

Wkrótce na polskim niebie znów pojawią się samoloty, a pasażerowie będą musieli przywyknąć do panujących zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Połączenia międzynarodowe zostały zawieszone do 14 czerwca. Tymczasem europejskie kraje szykują się już do ponownego otwarcia granic i określają zasady, na których będzie można przemieszczać się między państwami.

CZYTAJ TAKŻE: 15 MIEJSC NA ŚWIECIE, KTÓRE ODWIEDZISZ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Do dokumentu Komisji Europejskiej, opisującego nowy model podróżowania, dotarł brytyjski dziennik „The Guardian”. Wynika z niego, że kraje charakteryzujące się „podobnym profilem ryzyka” będą mogły otworzyć granice. Przykładem takiego działania jest Litwa, Łotwa i Estonia, które umożliwiły podróżnym przemieszczanie się w ramach swoich obszarów. Sprawdziliśmy, co planują pozostałe kraje wspólnoty. 

Austria – od 15 czerwca będą możliwe wyjazdy do krajów sąsiadujących wykazujących porównywalny spadek liczby zakażeń.

Belgia – otwarcie granic dla turystów od 15 czerwca. Decyzja ma zostać ogłoszona do końca miesiąca.

Cypr – porty lotnicze i morskie będą otwierane stopniowo od 9 czerwca do 13 lipca. W tym samym czasie będą otwierane hotele, teatry i centra handlowe.

Czechy – do 15 czerwca otworzą granice z Austrią i Niemcami. Nie wiadomo jeszcze, czy ten termin dotyczy również Polski.

Francja – 15 czerwca umożliwi wjazd z terytorium Niemiec i Szwajcarii.

Grecja – najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest otwarcie granic dopiero w lipcu. 

Słowenia – planowane jest stopniowe otwieranie ruchu międzynarodowego. Pierwszym państwem, dla którego otworzy swoje granice, będą Węgry – 1 czerwca.

Szwajcaria – najpierw umożliwi wjazd swoim sąsiadom. Austriacy, Niemcy i Francuzi będą mogli przekroczyć granicę 15 czerwca.

Włochy – miłośnicy espresso mogą pakować walizki już 3 czerwca. Wszyscy wybierający się na Sycylię powinni pamiętać o dopłatach, które przygotował dla nich włoski rząd.

Polskie granice zostaną otwarte nie wcześniej niż 13 czerwca. Najprawdopodobniej Polacy będą mogli udać się do wszystkich krajów, które złagodzą obostrzenia, jeśli tylko tendencja zachorowań utrzyma się na obecnym poziomie. Komisja Europejska planuje stworzenie interaktywnej mapy, która pomoże zorientować się w bieżących możliwościach podróży. 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 21.05.2020