Odmrażanie gospodarki i życia społecznego. Nowe zasady od 20.04.2020

Mateusz Morawiecki poinformował, że 20 kwietnia ruszy pierwszy z czterech etapów odmrażania gospodarki. Dla właścicieli firm oznacza to sukcesywny powrót na rynek, z kolei dla nas odmrożenie życia społecznego.
centum.jpg
ETAP I
Pierwszy etap to ukłon w stronę osób, które walczyły o możliwość wejścia do lasu. Ten zakaz sprawił, że prywatni właściciele zaczęli udostępniać swoje tereny osobom najbardziej spragnionym natury. Od poniedziałku (20.04.2020) będziemy mogli ponownie wybrać się na spacer do parku czy wędrówkę po lesie. Rząd jednak podkreśla, by nie traktować tego jako zaproszenia. Należy też pamiętać o zachowaniu dystansu i noszeniu maski.

Luzowanie nastąpi też w przypadku sklepów. W końcu będziemy mogli w miarę normalnie zrobić zakupy. Przez wcześniejsze obostrzenia często przed sklepem było więcej osób niż wewnątrz, a kolejki ciągnęły się w nieskończoność. Od poniedziałku w sklepach do 100 mkw na jedną kasę będzie przypadać czterech klientów, a w sklepach powyżej 100 mkw na każde 15 mkw będzie wpuszczona jedna osoba.

Dobrą wiadomość mamy także dla najbardziej gorliwych wiernych, stęsknionych za spotkaniem z Bogiem. Także w kościołach będzie przypadać jedna osoba na 15 mkw. Ta zasada dotyczy także pogrzebów. Wesela i inne obrzędy na razie pozostają bez zmian.

Konkretne daty następnych etapów nie zostały jeszcze podane. Najprawdopodobniej rząd zdecyduje o terminach kolejnych poluzowań w miarę opanowania pandemii. 

ETAP II
Majsterkowicze w ciągu najbliższych tygodni najprawdopodobniej będą mogli wybrać się w weekend do swojej “świątyni”. Rząd w drugim etapie przewiduje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i innych miejsc usługowych.

Także spragnieni kultury będą zaspokojeni w drugim etapie. Rząd zamierza pozwolić na otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

ETAP III
Na większe zakupy w galeriach handlowych będzie trzeba jeszcze poczekać. Decyzja o ich otwarciu ma nastąpić dopiero w trzecim etapie. Minister zdrowia wspomniał o "sukcesywnym zwiększaniu korzystania z centrów handlowych". 

"Możliwość korzystania z galerii handlowych będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym liczby osób na przestrzeń handlową, zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji" – tłumaczył minister Szumowski.

Jeśli macie już dosyć gotowania w domu i zamawiania jedzenia na wynos, to w trzecim etapie będziecie mogli odetchnąć z ulgą. Rząd przewiduje otwarcie gastronomii, jednak z pewnymi ograniczeniami, które jeszcze nie zostały podane.

Z kolei, jeśli podczas kwarantanny zarosłeś jak jaskiniowiec, również w trzecim etapie będziesz mógł wyskoczyć do fryzjera, a także umówić wizytę w salonie kosmetycznym swojej kobiecie. Za taki prezent na pewno będzie ci wdzięczna.

W trzeciej fazie powrócą też niektóre wydarzenia sportowe. Warunkami są: limit do 50 osób, otwarta przestrzeń i brak publiczności.

ETAP IV
W ostatnim, czwartym etapie zostaną otwarte salony masażu, solaria, siłownie, kluby fitness oraz teatry i kina. Rząd jednak podkreśla, że na każde z tych miejsc będzie nałożony reżim sanitarny.


Bardziej szczegółowy plan przedstawiły władze Czech. W broszurze podane są konkretne daty, które mogą być dla nas podpowiedzią. Etapy będą następować kolejno:
- ETAP I 20 kwietnia
- ETAP II 27 kwietnia
- ETAP III 11 maja
- ETAP IV 25 maja
- ETAP V 8 czerwca
Czechy-1024x688.pngDodał(a): Konrad Siwik / fot. Flickr Piątek 17.04.2020