Od jutra nowe zakazy w przemieszczaniu się

Pomimo podjętych środków ostrożności koronawirus w Polsce się nie zatrzymuje. W związku z tym od 25 marca do 11 kwietnia będą obowiązywać bardzo radykalne obostrzenia.

iStock-1205218460.jpg


Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego została zwołana konferencja prasowa, podczas której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z rozwojem epidemii, na mocy nowego rozporządzenia wprowadzone zostają kolejne środki zapobiegawcze.


CZYTAJ TAKŻE: POLACY CHCĄ NOWEGO TERMINU WYBORÓW. SONDAŻ

Pierwszym z nich jest ograniczenie przemieszczania się do koniecznego minimum. Wyjątkiem jest droga do pracy i powrót do domu, wolontariat związany z walką z koronawirusem i załatwianie niezbędnych spraw takich jak wizyta w sklepie, aptece, czy spacer z psem. 

Drugim jest zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób – podobną restrykcję dwa dni temu wprowadziły Niemcy. Wyjątkiem od tej zasady są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny oraz osoby pozostające we wspólnym pożyciu. W obrzędach dozwolony jest udział 5 osób oraz kapłana, który przewodniczy ceremonii. Niedostosowanie się do nowych zasad jest zagrożone karą sięgającą do 5 tys. złotych. 

Nowe zasady przemieszczania się będą dotyczyły również komunikacji miejskiej, która będzie dozwolona wyłącznie pod warunkiem dostępności połowy miejsc siedzących w pojeździe.

Minister zdrowia i premier wspólnie zaapelowali o rozwagę i stosowanie się do przyjętych obostrzeń mających na celu zatrzymanie epidemii. Obecnie kwarantanną jest objęte 90 tys. osób, które są kontrolowane przez ok. 100 tys. policjantów. Za złamanie nakazu izolacji grozi kara w wysokości 30 tys. złotych.


ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ DOZBRAJA


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 24.03.2020