Od dziś zmiana cen. Zobacz co zdrożeje, a za co zapłacisz mniej

Parę produktów z twojej codziennej listy zakupów zmienia od dziś cenę. Nie awanturuj się więc przy kasie, że płacisz za coś więcej, niż jeszcze dzień wcześniej.
iStock-1143998788.jpg

Podwyżki i (być może) obniżki cen związane są ze zmianami w wysokości podatku VAT nałożonego na konkretne produkty. I o ile podwyżka tej daniny na pewno podbije kwotę na rachunku, o tyle jej obniżka niekoniecznie będzie wiązała się z większymi oszczędnościami. Tak więc jeszcze nie zacieraj rąk, że za nadwyżki finansowe przeznaczysz na zakup nowej konsoli PlayStation 5 czy wakacje w Mielnie. Aczkolwiek dyskonty już zapowiedziały, że obniżą ceny produktów z poniższej listy. W kwestii podwyżek skutecznie milczą.

Obniżki podatku VAT:
- chipsy – 5 proc. (z 8 proc.), paluszki – 5 proc. ( z 23 proc.),
- owoce tropikalne – 5 proc. (z 8 proc.),
- orzechy – 5 proc. (z 8 proc.)
- produkty dla niemowląt (jedzenie, foteliki samochodowe, smoczki) – 5 proc. (z 8 proc.),
- spożywcze produkty dietetyczne i przeznaczenia medycznego – 5 proc. (z 8 proc.),
- pieczywo i ciastka – 5 proc. (z 8 i 23 proc.),
- przyprawy przetworzone, musztarda – 8 proc. (z 23 proc.)
- artykuły higieny osobistej – 5 proc. (z 8 proc.).
Podwyżki podatku VAT:
- drewno na opał – 23 proc. (z 8 proc.),
- lód spożywczy i chłodniczy – 23 proc. (z 8 proc.),
- przyprawy nieprzetworzone – 8 proc. (z 5 proc.),
- owoce morza i skorupiaki (homary, krewetki, ośmiorniczki, małże, ślimaki i in.) – 23 proc. (z 5 proc.).

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany mają na celu uporządkowanie dość skomplikowanej matrycy podatkowej i uproszczenie procedur dla producentów wspomnianych artykułów. Celem nadrzędnym nie jest więc ani obniżka i kupowanie nią głosów regularnych zjadaczy chleba czy rodzin z dziećmi, ani piętnowanie zamożniejszych obywateli, którzy rozsmakowali się w polskich winniczkach z Francji czy których stać na kupienie lodu, a nie zrobienie go samodzielnie. 

Zapewnienia to jedno, a my swoje wiemy – następne kolegium czy mecz z kumplami zmuszeni będziemy odbyć przy paluszkach, a nie przy ośmiorniczkach. Z kolei gdyby ktoś odczuwał wieczorami chłód, bo mu z pieca wyciągnięto 15 proc. drewna, zapraszamy do rozgrzania się przy gorących sesjach modelek CKM, których nie znajdziecie nigdzie indziej i które są odporne na wszelkiego rodzaju daniny!

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Środa 01.07.2020