Obowiązkowe maseczki. Co musisz wiedzieć o nowym obowiązku?

Choć jeszcze w lutym minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdził, że maseczki przed niczym nie chronią, to od dziś ich użycie jest obowiązkowe.
iStock-1211835921.jpg

15 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegółowe instrukcje dotyczące zasłaniania ust i nosa w związku z walką z epidemią koronawirusa. Z obowiązku  są zwolnione dzieci do lat 2 i osoby starsze, które nie są w stanie same założyć sobie ochronnej maseczki.

Usta i nos powinny być zasłonięte, gdy przebywamy w miejscach ogólnodostępnych takich jak ulice, place, miejsca kultu, sklepy, komunikacja publiczna, na terenach zielonych oraz leśnych oraz w samochodzie, gdy poróżują osoby nieprowadzące wspólnego gospodarstwa domowego.

CZYTAJ TAKŻE: MASECZKA OCHRONNA ORIGAMI. ZROBISZ JĄ W KILKA MINUT

Wg ministerialnych zaleceń maseczka powinna być szczelna, wygoda i posiadać zauszniki z elastycznej gumy. Składający się z kilku warstw materiału środek ochrony osobistej musi umożliwiać swobodne oddychanie oraz być jednorazowego użytku lub nadawać się do prania w pralce, tak aby nie ulegać uszkodzeniom i nie tracić swojego kształtu.

W związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, palenie tytoniu jest zakazane wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają noszenia maseczki.

Co ciekawe, istnieją sytuacje, w których stosowanie osłony jest dobrowolne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, osoby „wykonujące zadania służbowe na terenie budynków, obiektów użyteczności publicznej z obowiązku noszenia maseczki”. Mówi o tym  paragraf 18, punkt 2, podpunkt 4 wspomnianego rozporządzenia i doprecyzowuje, że z takiego prawa mogą korzystać jedynie osoby „niewykonujące bezprośredniej obsługi interesantów lub klientów”.

Jak donosi Oko.Press pierwszą osobą powołującą się na ten zapis był rzecznik Ministerstwa Zdrowia, który podczas konferencji prasowej wystąpił bez zabezpieczenia wymaganego przez najnowsze przepisy. 




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 16.04.2020