Nowy obowiązek. Rządowa aplikacja "Domowa kwarantanna"

W związku z trwającą w Polsce epidemią koronawirusa, wiele osób jest zmuszonych do odbycia obowiązkowej kwarantanny. Aby usprawnić jej przebieg powstała specjalna darmowa aplikacja.
iStock-1212611248.jpg

W dobie internetu nawet niewychodzenie z domu nie może odbyć się bez specjalnej apki w telefonie. Co więcej, korzystanie z „Kwarantanny domowej” jest obowiązkiem wszystkich, którzy są objęci 14-dniowym obowiązkiem izolacji. Za stworzenie i działanie systemu odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji.

CZYTAJ TAKŻE: SONDAŻ: CZEGO BOJĄ SIĘ POLACY W OBLICZU EPIDEMII

„Kwarantanna Domowa” jest dostępna na telefony z systemem Android i iOS. Jej aktywację należy rozpocząć w miejscu odbywania kwarantanny i składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest udzielenie zgody na korzystanie z lokalizacji.

Następnie użytkownik jest proszony o zaakceptowanie regulaminu i podanie numeru telefonu, na który przesyłany jest kod aktywacyjny. Następnie aplikacja prosi o wykonanie pierwszego zadania, które polega na zrobieniu sobie selfie z wyraźną i dobrze oświetloną twarzą. W tym momencie, aplikacja jest gotowa do użycia.




Głównym zadaniem programu jest kontrolowanie, czy przestrzegane są warunki kwarantanny. Każdego dnia użytkownicy otrzymują kilka wiadomości SMS, w których proszeni są o wykonanie zdjęć. W ciągu 20 minut należy odesłać żądaną fotografię. W przeciwnym razie można się spodziewać wizyty policji. A co, jeśli ktoś utnie sobie drzemkę i nie obierze wiadomości na czas? Cóż, nie ma spania w czasie zarazy.

Za pomocą aplikacji można również zgłosić zapotrzebowanie na produkty spożywcze, skontaktować się z psychologiem, uzyskać dostęp do aktualnych komunikatów o sytuacji epidemiologicznej i bezpośrednio połączyć się ze służbami. Póki co, aplikacja nie umożliwia głosowania w wyborach prezydenckich, ale śledząc rozwój ostatnich wydarzeń, można się obawiać, że odbędą się one na TikToku.

Regulamin oraz aplikacja są dostępne na rządowych stronach.

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 02.04.2020