Nowy najwyższy budynek świata!

1001 metrów - tyle będzie miał Jeddah Tower - najwyższy budynek świata. Będzie spoglądał z góry na dotychczasowego rekordzistę Burj Khalifa, którego wierzchołek sięga 828 metrów.
kingdom-tower.jpg

Firma Kingdom Holding Co saudyjskiego miliardera księcia Alwaleeda bin Talala zabezpieczyła właśnie środki w postaci 2 miliardów dolarów na budowę Jeddah Tower, który ma być najwyższym budynkiem na Ziemi. Będzie mierzył 1 001 metrów i przewyższy Burj Khalifa o 173 metry.

Wieżowiec Jeddah Tower, zwany także King Tower jest już w budowie, a zaprojektowało go biuro Adrian Smith&Gordon Gill Architecture – to samo, które odpowiada za projekt Burj Khalifa. W 170-piętrowym budynku znajdzie się m.in. luksusowy hotel, powierzchnie biurowe, prywatne apartamenty oraz najwyżej położone obserwatorium na świecie. Cały kompleks, czyli wieża i pobliska infrastruktura, zwany Kingdom City zajmie 530 000 metrów kwadratowych i znajduje się w pobliżu miasta Jeddah. Leży ono na zachód od Mekki, u wybrzeża Morza Czerwonego – zapewni zatem zapierające dech w piersiach widoki, niezależnie od wysokości.Budynek będzie też jednym z najbardziej złożonych i zaawansowanych technologicznie wieżowców. Obsługiwać go będą 54 windy jednopiętrowe, z których te, sięgające do obserwatorium, podróżować będą z prędkością 10 m/s oraz 5 wind dwupoziomowych.

Ściany budynku mają zabezpieczać przed nadmiernym oddawaniem i konsumpcją energii, a specjalne „kieszenie”, w zagłębieniach bocznych każdej z trzech ścian wieżowca dadzą schronienie w cieniu przed palącym słońcem. Dookoła budynku powstaną m.in. centrum handlowe, amfiteatr i sieć sklepów.

Książę Alwaleed bin Talala jest magnatem bankowym, a niedawno stał się drugim największym udziałowcem Twittera. Ma również akcje w takich firmach jak Disney, 21st Century Fox czy News Corp. Jego fortuna szacowana jest na około 120 miliardów złotych, co czyni go najbogatszym Arabem na świecie. Majątek postanowił rozdać na cele charytatywne, by budować mosty między kulturami i rozwijać biedniejsze społeczności.


Dodał(a): Paweł Janusz / fot.: smithgill.com Wtorek 01.12.2015