Nowy banknot z wizerunkiem Warszawy. Niezwykły nominał

Niespotykany banknot już 24 listopada trafi do sprzedaży. Wyróżnia go nie tylko nietypowa wartość, ale też wizerunek polskiej stolicy, którym po raz pierwszy ozdobiono europejską walutę.
iStock-1140638149.jpg

Jest to element projektu „Euro Souvenir”, którego korzenie sięgają 2015 roku, kiedy pierwsze banknoty o zerowym nominale pojawiły się we Francji. Brak wartości nominalnej nie oznacza, że egzemplarze nie mają swojej ceny. Każdy, kto chciałby mieć taki okaz w swojej kolekcji, musi liczyć się z wydatkiem 15 złotych. W związku z tym, że łącznie wydrukowano 5 tys. sztuk, można się spodziewać, że wartość kolekcjonerska będzie wielokrotnością ceny.


Pieniądze powstały w tej samej francuskiej fabryce, gdzie na co dzień powstają euro będące w obiegu w całej Europie. Dlatego też kolekcjonerski okaz ma w zasadzie wszystkie zabezpieczenia jak normalne banknoty takie jak  np. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV.

Grafika umieszczona na awersie przedstawia zabytki warszawskiej Starówki – Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta oraz najbliższe otoczenie Placu Zamkowego. Banknoty będą dostępne podczas Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej.

ZOBACZ TAKŻE: TAK WYGLĄDA BANKNOT 19 ZŁ. DZIŚ WCHODZI DO OBIEGU

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 14.11.2019