Nowe obowiązki i obostrzenia od 9.04.2020

Rząd ogłosił dziś nowe obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. Oprócz dotychczasowych ograniczeń wprowadzono nowe oraz poinformowano o zmianie terminu matur i egzaminów kończących szkołę podstawową.
iStock-1213473479.jpg

W związku z ciągłym wzrostem zarażeń koronawirusem galerie handlowe, kina i miejsca rozrywki pozostaną zamknięte do 19 kwietnia. Do 26 kwietnia przedłużono wstrzymanie ruchu lotniczego, międzynarodowego transportu kolejowego oraz zamknięcie szkół. Zgodnie z najnowszymi założeniami rządu granice mają pozostać zamknięte do 3 maja. Imprezy masowe są zawieszone do odwołania.

CZYTAJ TAKŻE: NOWE OBOSTRZENIA W WALCE Z KORONAWIRUSEM OD 1.04.2020

Nowością wśród obostrzeń jest obowiązek noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos w przestrzeni publicznej. Jak zaznaczył minister Łukasz Szumowski, wystarczający jest szalik lub chustka zasłaniająca twarz.

Poinformowano również, że matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się najwcześniej w czerwcu – prawdopodobnie w drugiej połowie miesiąca. Rządzący nie przewidują przedłużenia roku szkolnego i będą rekomendować dyrektorom szkół przekazywanie świadectw drogą elektroniczną.

Niezadowolona z nowych obostrzeń z pewnością będzie Kaja Godek, która zbierała podpisy pod petycją umożliwiającą organizację nabożeństw z udziałem zmniejszonej liczby wiernych. Rząd bowiem utrzymał restrykcje dotyczące kultu religijnego, w których może uczestniczyć wyłącznie 5 osób oraz osoba prowadząca.

Z pewnością niepocieszony będzie również Janusz Korwin-Mikke zapraszający na spacery do swojego lasu, ponieważ zapowiedziano, że zakaz wstępu na tereny leśne zostanie umocowany w rozporządzeniu Rady Ministrów, tak aby nie budził żadnych wątpliwości.

Sonda

Czy nowe obostrzenia są wystarczające w walce z koronawirusem?ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ ZBROI


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 09.04.2020