Nowa metoda oszustów. W tle kwestia szczepionek

Oszuści często wykorzystują popularne i kontrowersyjne tematy, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że ktoś nabierze się na ich sposób. Teraz postanowili oni skorzystać z burzy, jaką ciągle wywołuje temat szczepionek. Wystarczy, że klikniesz w link i możesz "sprzedać" szereg informacji o sobie, a w skrajnych przypadkach nawet stracić dostęp do swojego konta.
iStock-504018046.jpg

CERT Polska ostrzega przed podejrzanymi postami udostępnianymi często z normalnych kont (które wcześniej musiały dać się w ten sposób oszukać). W ich treści możemy znaleźć często informacje o tym, że w okolicznym szpitalu zginęło kilka bądź kilkanaście osób chwilę po zaszczepieniu. Dla uwiarygodnienia często podane są także nazwy szczepionek. 

Posty pojawiają się często na grupach facebookowych, szczególnie gdzie mają dostęp osoby starsze, które często padają łupem oszustów. Kliknięcie w podejrzany link jeszcze nie jest równoznaczne z utratą konta. Wtedy pojawiamy się w panelu łudząco przypominającym stronę główną Facebooka, gdzie mamy się ponownie zalogować. 

Jeśli jednak damy się oszukać, powinniśmy szybko reagować. Najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowa zmiana hasła i włączenie uwierzytelniania dwuetapowego. Następnie należy wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie i sprawdzić, czy w zakładce "aplikacje" nie pojawiły się nieznane nam informacje i rzeczy.

Choć scenariusz nie należy do najbardziej wymyślnych i pomysłowych, to w takich kwestiach liczy się skuteczność. Szczególnie przeciwnicy szczepień za wszelką cenę szukają informacji o ich szkodliwości, przez co taki news może na moment uśpić ich czujność.

Najlepiej się uczulić wszelkie potencjalne formy oszustwa. Lepiej być przesadnie przezornym, niż dawać się złapać w proste, choć niekiedy nieoczywiste pułapki. Chyba, że jesteście antyszczepionkowcami i tak bardzo zależy wam na argumentowaniu swoich przekonań, że będziecie ryzykować.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 10.05.2021