No elo, chajzerujesz? Dopiero styczeń, a Słowo Roku już wybrane

Ja chajzeruje, ty chajzerujesz, oni chajzerują... Oto słowo, które bardzo szybko zrobiło karierę w sieci. O co chodzi z tym dziwnym stwierdzeniem? Wyjaśniamy.
iStock-1134196133 (1).jpg

Słowo "chajzerować" trafiło właśnie Słowniku Slangu Miejskiego. Co oznacza? "Zrobić coś złego/żenującego/upokarzającego, a następnie próbować się wybielić innym dobrym aktem" - pięknie, prawda? Ale Wy nadal nie wiecie, co, jak i po co? Słowo powstało od nazwiska Filipa Chazjera, czyli dziennikarza Dzień Dobry TVN. 

Otóż Filip Chazjer, oprócz tego, że jest całkiem sprawnym reporterem i ma niezłą smykałkę do tego, by być prowadzącym program, jest też człowiekiem, który w szczególny sposób pojmuje słowo przepraszam. Jego kariera w tym temacie jest długa, znana i... w sumie żenująca. 

Festiwal żenady Chajzera

Prezenter TVN w czasie wolnym od pracy prowadzi swój profil na Facebooku. Ma tam rzeszę wiernych fanów i zdarza mu się obrażać ludzi. No dobra, nie zdarza mu się, tylko robi to nagminnie. Przykładowo, wyśmiewał Patryka Chilewicza z Vogule Poland, a podłożem była orientacja seksualna dziennikarza. Pytał kiedyś czarnoskórego sportowca, czy "kobiety lubią brąz?".

Zasłynął także tym, że w programie "Ameryka Express" całował bez pozwolenia obce kobiety. Mało tego, zrobił to bez cienia żenady przy rechocie swojego ojca. Do KRRiT szybko wpłynęły skargi, TVN usunął odcinek z sieci i przeprosił za "niestosowną konkurencję". Wszyscy przeprosili, ale sprawą zajęła się prokuratura. Jednak kiedy dziennikarka Helena Łygas zwróciła uwagę na jego nieprzyzwoite zachowanie, Chajzer "poprosił" swoich fanów, aby coś z tym zrobili. No i zrobili - seksistowskich komentarzy było co niemiara.

Chajzerować to słowo-klucz boomera

Chajzer ujawnił również kiedyś dane hejtera, który później został pobity. Na antenie przyznał, że "absolutnie się tego nie wstydzi i chłopak powinien dostać kilka razy bardziej". Nabijał się także z wegan czy osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. W jednym z wydań programu "Dzień Dobry TVN" symulował atak paniki. Dziennikarz oczywiście przeprosił za swoje zachowanie stwierdzeniem, że „nigdy w życiu do głowy nie przyszłoby mi urażenie kogokolwiek chorego psychicznie”. 

I właśnie do tego odnosi się słowo "chajzerować". Bo po każdej takiej wpadce Filip Chajzer przeprasza, proponuje akcje charytatywną, kreuje się na ofiarę i przy okazji... obraża kolejne osoby.Ostatnio pocisnął go za to polski youtuber Gargamel. Wypunktował on dziennikarza, a pod filmem jeden z użytkowników użył właśnie słowa "chajzerować". Słowo już przedostało się do popkultury i słownika slangu. Powstało nawet kolejne nowe sformułowanie, czyli "chajzerowskie przeprosiny". To z kolei związek frazeologiczny, który oznacza, że "ten który obraził, zamiast przeprosić, dodatkowo oczernia osobę obrażoną".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Żenadny występ Chajzer - zobacz

Dodał(a): Tomek Orszulak Środa 08.01.2020