Nieodkryty wschód - Łabędź

Powiew świeżego rapu ze wschodu serwuje nam Łabędź. 28 LIPCA 2013 O GODZINIE20:00 W TYM MIEJSCU ODBĘDZIE SIĘ PREMIERA jego najnowszego klipu "Zajmę ci chwilę" ekskluzywnie na CKM.PL!


CKM.PL: Wyszedłeś z undergroundu, byłeś tam, czy nadal tkwisz?
Łabędź: Zaczynałem w 1996 roku kawałkiem „Naturalny”, nagrywanym amatorsko po nocach. Utwór był na bicie Guru z Jazzmatazz 1., zapętlonym przez kolegę - nie było dostępnych instrumentali ani youtuba. Krążył na kasetach, było totalne podziemie! Teraz nagrywam na bicie świetnego producenta, klip kręci mi bardzo dobra ekipa, dogrywa mi się ciekawy gość. Ale z braku wytwórni, managementu i z mojej winy (śmiech) dalej jest to totalne podziemie. Myślę że wielu raperów tak ma. No ale jeśli CKM.PL zabrał się za premierę mojego najnowszego kawałka, to pewnie w końcu wyjdę spod ziemi (śmiech).

CKM.PL: Podobno już pojawiałeś się w mainstreamie? Z kim współpracowałeś?
Łabędź: Mainstream w moim wykonaniu to świetna przygoda z Chłopakami Z Szarego Tłumu,wraz z Jarru, Snapim i Zdolnym. Wydaliśmy legalną płytę z warszawską wytwórnią, z której singiel „Gubię się” dotarł na pierwsze miejsce hip hopowej listy MTV prowadzonej wówczas przez OSTRego. Poza tym to mnóstwo sesji nagraniowych, projektów, koncertów i tyle.

Jestem osobą, która bardzo szybko dostosowuje się do nowych okoliczności. Przez lata na-grywałem z Chłopakami Z Szarego Tłumu, teraz pracujemy nad nowym mixtapem „Wschodni wiatr”. W tym projekcie uczestniczy kilkanaście osób. Przeżyłem też ciekawą przygodę z Fanatykami Flow.

CKM.PL: Lubisz nagrywać, koncertować z kimś, czy raczej grasz pierwsze skrzypce?
Łabędź: Nieustannie pracuje jednak nad materiałem solowym. Na dziś mam gotowe dwie płyty. Jedna na oryginalnych bitach czołowych producentów, z małymi smaczkami w postaci ciekawych gości - m.in. Supersci ze Szwecji, Carl Michael - londyński wokalista i producent. Na ten materiał szukamy wydawcy. A płyta, o której chciałbym teraz powiedzieć, i dlatego się dziś spotkaliśmy, dotyczy mojego mixtape`u „Najlepsze Dni”,  na którym spełniam wszystkie swoje marzenia liryczne i muzyczne (duży uśmiech satysfakcji). Zaprosiłem do współpracy wielu zaprzyjaźnionych ze mną ludzi – raperów, producentów, a wokale zarejestrowaliśmy na dzikim wschodzie – we włodawskim studiu Ubojnia Records.

Jednym z singli z tego mixtape`u jest kawałek, który premierę będzie miał u was na CKM.PL, „Zajmę ci chwilę” z gościnnym udziałem Talliba. Bit wyprodukował, będący teraz na fali Grrracz (współpracowali z nim m.in. Grubson, Bob One, Mixtura, Gedz), a za teledysk odpowiada ekipa Sensi& (produkcje dla Onara, Metrowego, Grubsona, Sokoła). Bangerowy, nagrywany w upały teledysk z energicznymi wokalami da wam na pewno dużo energii na dalszą część lata.

Chłopaki Z Szarego Tłumu - "Gubię się", 2003 rok.


CKM.PL: Jak zmieniła się Twoja muzyka na przestrzeni lat?
Łabędź: Zmieniła się na pewno, przeszedłem długą drogę z hip hopem u boku. Od nastolatka do dorosłego mężczyzny, który ma żonę i dziecko. Uwielbiam ten stan, dorosłość, doświadczenia, upadki, wzloty, dystans do świata i siebie. To musi przekładać się na muzykę w stu procentach.

CKM.PL: O czym rapuje się na wschodzie? Różni się czymś od tego ze stolicy?
Łabędź: Myślę, że różni się przede wszystkim stylem, który jest oryginalny, pełen emocji, siły i nadziei. Zachęcam do sprawdzania płyt ludzi ze wschodniej Polski, trochę jeszcze nieodkrytej.

CKM.PL: Odkryj nam ich teraz przed nami, powiedzmy pięć ekip, wykonawców.
Łabędź: Zadałeś najtrudniejsze pytanie. Bo ciekawych osobowości jest bardzo wiele, nie zawężę tego do pięciu.

CKM.PL: Musisz, bo napiszę, że tak naprawdę jesteś ukrytą opcją zachodnią!
Łabędź: Szantaż?

CKM.PL: Czwarta władza wydała dekret… Podpowiedz od kogo zacząć, resztę użytkownicy znajdą.
Łabędź: Kat, nie władza! Ok, losowo, przypadkowo, bez zastanowienia - można zacząć swoją muzyczną wyprawę od C.Z.S.T.,  Fanatyków Flow, Wbrew Regułom, Kaszy Kaszyńskiego z Dzikiego Wschodu, Wschodniego Wiatru i słuchać powiązanych artystów, bo ci, których wymieniłem, to zaledwie mała próba „regionalnej” twórczości. Oczywiście jeden z przystanków eskapady trzeba zrobić przy moim mixtapie „Najlepsze dni”, który ukaże się na przełomie września i października (śmiech). Dzięki ekipie easymonday, tworzyli m.in. dla W.E.N.A ,Lilu, Rasmentalism, powstanie też więcej klipów do tego projektu. Postaram się pokazać prawdziwy, zadziorny, wschodni styl, na którym się wychowałem i który w nas drzemie. Myślę, że waszym użytkownikom przypadnie do gustu, bo czytelnicy CKM mają specyficzny, twardy charakter.

CKM.PL: Dlaczego robisz to co robisz? Fame, kasa, zniżki u taksówkarzy?
Łabędź: Wiesz, mam duszę sportowca i nie mogę tak nic nie robić z muzyką ,odejść, zapuścić korzeni przed telewizorem. Chcę działać ,sprawdzać się, realizować pasje, marzenia bez względu na zyski i straty. Spotykam na swojej drodze mnóstwo ludzi, którzy mają chęci do działania, pomysły i możliwości. Taki właśnie jest wschód (śmiech). Współpracuję z młodszymi od siebie ludźmi i jeżeli ja po tylu latach mogę im coś podpowiedzieć, sprawić, że podczas sesji nagraniowej, wychodząc z kabiny widzę, że ma to na kogoś wpływ, to będę tu (uśmiech). Spełniamy się, bawiąc się konwencją, bez napiny.

CKM.PL: Widzę, że dobrze się czujesz w towarzystwie uroczych dziewczyn… masz swoje groupies, wierne fanki wysyłające staniki pocztą? Może przynajmniej pocztą elektroniczną zdjęcia staników…?
Łabędź: Zmieniło się pokolenie i teraz trzeba przypomnieć się na nowo (śmiech). Ale wszystko zostaje tylko w muzyce i kończy się na muzyce. Trzeba żonglować formą, stylistyką, na wschodzie mamy wysoko rozwiniętą „ułańską fantazję” (śmiech). Czyli robiąc wywiad dla CKM.PL - robimy sesję z pięknymi kobietami, dobrze się bawiąc. Z kolei kręcąc street singiel zapraszamy widza do swojego świata obrazkami z naszej codzienności. W kawałku „Mogę to unieść” pokażę swoją rodzinę, która jest dla mnie najwyższym priorytetem. Proste i prawdziwe - jak hip hop (szeroki uśmiech).Rafał „Łabędź” Łabędzki – hip hopowy reprezentant wschodu. Pochodzi z Chełma. Za mikrofonem od 1996 roku. Były członek ekipy Chłopaki Z Szarego Tłumu, z którą zdobywał szczyty list przebojów kawałkiem „Gubię się”. Obecnie nagrywa pod własnym szyldem jednak w kooperacji z CZST. Członek grupy Fanatycy Flow, do której należą m.in. Tallib, Starszy, Gonix, Zdolny, Grrracz.


Łabędź: dziękuję za pomoc przy sesji zdjęciowej ekipie wschodnia.tv, Roksanie Prucnal, Monice Wojciechowskiej, Annie Harańczuk, Ewie Kurzepie i Bartkowi Ułanowskiemu.Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot. Bartek Ułanowski Czwartek 25.07.2013