Nieodkryty wschód - Łabędź

Powiew świeżego rapu ze wschodu serwuje nam Łabędź. 28 LIPCA 2013 O GODZINIE20:00 W TYM MIEJSCU ODBĘDZIE SIĘ PREMIERA jego najnowszego klipu "Zajmę ci chwilę" ekskluzywnie na CKM.PL!


CKM.PL: Wyszedłeś z undergroundu, byłeś tam, czy nadal tkwisz?
Łabędź: Zaczynałem w 1996 roku kawałkiem „Naturalny”, nagrywanym amatorsko po nocach. Utwór był na bicie Guru z Jazzmatazz 1., zapętlonym przez kolegę - nie było dostępnych instrumentali ani youtuba. Krążył na kasetach, było totalne podziemie! Teraz nagrywam na bicie świetnego producenta, klip kręci mi bardzo dobra ekipa, dogrywa mi się ciekawy gość. Ale z braku wytwórni, managementu i z mojej winy (śmiech) dalej jest to totalne podziemie. Myślę że wielu raperów tak ma. No ale jeśli CKM.PL zabrał się za premierę mojego najnowszego kawałka, to pewnie w końcu wyjdę spod ziemi (śmiech).

CKM.PL: Podobno już pojawiałeś się w mainstreamie? Z kim współpracowałeś?
Łabędź: Mainstream w moim wykonaniu to świetna przygoda z Chłopakami Z Szarego Tłumu,wraz z Jarru, Snapim i Zdolnym. Wydaliśmy legalną płytę z warszawską wytwórnią, z której singiel „Gubię się” dotarł na pierwsze miejsce hip hopowej listy MTV prowadzonej wówczas przez OSTRego. Poza tym to mnóstwo sesji nagraniowych, projektów, koncertów i tyle.

Jestem osobą, która bardzo szybko dostosowuje się do nowych okoliczności. Przez lata na-grywałem z Chłopakami Z Szarego Tłumu, teraz pracujemy nad nowym mixtapem „Wschodni wiatr”. W tym projekcie uczestniczy kilkanaście osób. Przeżyłem też ciekawą przygodę z Fanatykami Flow.

CKM.PL: Lubisz nagrywać, koncertować z kimś, czy raczej grasz pierwsze skrzypce?
Łabędź: Nieustannie pracuje jednak nad materiałem solowym. Na dziś mam gotowe dwie płyty. Jedna na oryginalnych bitach czołowych producentów, z małymi smaczkami w postaci ciekawych gości - m.in. Supersci ze Szwecji, Carl Michael - londyński wokalista i producent. Na ten materiał szukamy wydawcy. A płyta, o której chciałbym teraz powiedzieć, i dlatego się dziś spotkaliśmy, dotyczy mojego mixtape`u „Najlepsze Dni”,  na którym spełniam wszystkie swoje marzenia liryczne i muzyczne (duży uśmiech satysfakcji). Zaprosiłem do współpracy wielu zaprzyjaźnionych ze mną ludzi – raperów, producentów, a wokale zarejestrowaliśmy na dzikim wschodzie – we włodawskim studiu Ubojnia Records.

Jednym z singli z tego mixtape`u jest kawałek, który premierę będzie miał u was na CKM.PL, „Zajmę ci chwilę” z gościnnym udziałem Talliba. Bit wyprodukował, będący teraz na fali Grrracz (współpracowali z nim m.in. Grubson, Bob One, Mixtura, Gedz), a za teledysk odpowiada ekipa Sensi& (produkcje dla Onara, Metrowego, Grubsona, Sokoła). Bangerowy, nagrywany w upały teledysk z energicznymi wokalami da wam na pewno dużo energii na dalszą część lata.

Chłopaki Z Szarego Tłumu - "Gubię się", 2003 rok.


CKM.PL: Jak zmieniła się Twoja muzyka na przestrzeni lat?
Łabędź: Zmieniła się na pewno, przeszedłem długą drogę z hip hopem u boku. Od nastolatka do dorosłego mężczyzny, który ma żonę i dziecko. Uwielbiam ten stan, dorosłość, doświadczenia, upadki, wzloty, dystans do świata i siebie. To musi przekładać się na muzykę w stu procentach.

CKM.PL: O czym rapuje się na wschodzie? Różni się czymś od tego ze stolicy?
Łabędź: Myślę, że różni się przede wszystkim stylem, który jest oryginalny, pełen emocji, siły i nadziei. Zachęcam do sprawdzania płyt ludzi ze wschodniej Polski, trochę jeszcze nieodkrytej.

CKM.PL: Odkryj nam ich teraz przed nami, powiedzmy pięć ekip, wykonawców.
Łabędź: Zadałeś najtrudniejsze pytanie. Bo ciekawych osobowości jest bardzo wiele, nie zawężę tego do pięciu.

CKM.PL: Musisz, bo napiszę, że tak naprawdę jesteś ukrytą opcją zachodnią!
Łabędź: Szantaż?

CKM.PL: Czwarta władza wydała dekret… Podpowiedz od kogo zacząć, resztę użytkownicy znajdą.
Łabędź: Kat, nie władza! Ok, losowo, przypadkowo, bez zastanowienia - można zacząć swoją muzyczną wyprawę od C.Z.S.T.,  Fanatyków Flow, Wbrew Regułom, Kaszy Kaszyńskiego z Dzikiego Wschodu, Wschodniego Wiatru i słuchać powiązanych artystów, bo ci, których wymieniłem, to zaledwie mała próba „regionalnej” twórczości. Oczywiście jeden z przystanków eskapady trzeba zrobić przy moim mixtapie „Najlepsze dni”, który ukaże się na przełomie września i października (śmiech). Dzięki ekipie easymonday, tworzyli m.in. dla W.E.N.A ,Lilu, Rasmentalism, powstanie też więcej klipów do tego projektu. Postaram się pokazać prawdziwy, zadziorny, wschodni styl, na którym się wychowałem i który w nas drzemie. Myślę, że waszym użytkownikom przypadnie do gustu, bo czytelnicy CKM mają specyficzny, twardy charakter.

CKM.PL: Dlaczego robisz to co robisz? Fame, kasa, zniżki u taksówkarzy?
Łabędź: Wiesz, mam duszę sportowca i nie mogę tak nic nie robić z muzyką ,odejść, zapuścić korzeni przed telewizorem. Chcę działać ,sprawdzać się, realizować pasje, marzenia bez względu na zyski i straty. Spotykam na swojej drodze mnóstwo ludzi, którzy mają chęci do działania, pomysły i możliwości. Taki właśnie jest wschód (śmiech). Współpracuję z młodszymi od siebie ludźmi i jeżeli ja po tylu latach mogę im coś podpowiedzieć, sprawić, że podczas sesji nagraniowej, wychodząc z kabiny widzę, że ma to na kogoś wpływ, to będę tu (uśmiech). Spełniamy się, bawiąc się konwencją, bez napiny.

CKM.PL: Widzę, że dobrze się czujesz w towarzystwie uroczych dziewczyn… masz swoje groupies, wierne fanki wysyłające staniki pocztą? Może przynajmniej pocztą elektroniczną zdjęcia staników…?
Łabędź: Zmieniło się pokolenie i teraz trzeba przypomnieć się na nowo (śmiech). Ale wszystko zostaje tylko w muzyce i kończy się na muzyce. Trzeba żonglować formą, stylistyką, na wschodzie mamy wysoko rozwiniętą „ułańską fantazję” (śmiech). Czyli robiąc wywiad dla CKM.PL - robimy sesję z pięknymi kobietami, dobrze się bawiąc. Z kolei kręcąc street singiel zapraszamy widza do swojego świata obrazkami z naszej codzienności. W kawałku „Mogę to unieść” pokażę swoją rodzinę, która jest dla mnie najwyższym priorytetem. Proste i prawdziwe - jak hip hop (szeroki uśmiech).Rafał „Łabędź” Łabędzki – hip hopowy reprezentant wschodu. Pochodzi z Chełma. Za mikrofonem od 1996 roku. Były członek ekipy Chłopaki Z Szarego Tłumu, z którą zdobywał szczyty list przebojów kawałkiem „Gubię się”. Obecnie nagrywa pod własnym szyldem jednak w kooperacji z CZST. Członek grupy Fanatycy Flow, do której należą m.in. Tallib, Starszy, Gonix, Zdolny, Grrracz.


Łabędź: dziękuję za pomoc przy sesji zdjęciowej ekipie wschodnia.tv, Roksanie Prucnal, Monice Wojciechowskiej, Annie Harańczuk, Ewie Kurzepie i Bartkowi Ułanowskiemu.Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot. Bartek Ułanowski Czwartek 25.07.2013

Komentarze

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
ckm (2013-07-28 11:05:10)
Zuch, gratulujemy umiejętności! Nic nie znalazłeś, bo między wierszami nic nie ukrywaliśmy.

Przeczysz sam sobie w ostatnim stwierdzeniu - widzisz wyjaśnienie, a udajesz, że jego tam nie ma... Odłóż na bok urazy i podrażnioną dumę i ciesz się, że Twój ziomal robi coś fajnego. W chwili obecnej nie robisz dobrej reklamy wschodniemu rapowi, próbując dyskredytować swojego kolegę (zakładamy, że się znacie).

I jeszcze jedno: możesz przecież sam wpisać tu listę twórców, których chciałbyś polecić innym. Może to by wystarczało na samym początku...
Chętnie posłuchamy Twojej twórczości, śmiało wklejaj tu linki. Zgłoś naruszenie
bio (2013-07-27 15:01:31)
ZROZUMIAŁEM i to bardzo dobrze,czytam też między wierszami jak trzeba ale tu nie wyczytałem nic ,a Łabędź dobrze wie co znaczą propsy dla PBC tym bardziej widać że PBC propsuje CZST na fb czy innych portalach więc wymienić PBC dla Łabędzia to nie powinna być długa myśl której musiałby szukać w swojej głowie,nagrali kilka kawałków,teledysków razem,Gundi był na płycie CZST już w 2003 roku więc to nie była jednorazowa współpraca tylko długo terminowa znajomość więc bardzo się zdziwiłem jak nie zauważyłem propsów Łabędzia dla PBC bo to raczej była czysta formalność.pozdro i bez urazy ale nie lubie jak ktoś coś widzi a udaje że tego tam nie ma! Zgłoś naruszenie
Roadhunter (2013-07-26 16:11:47)
Pozytywne myślenie - to podstawa! Nie warto szukać podziałów, jak są rzeczy, zjawiska i ludzie, którzy potrafią łączyć. I otwierać horyzonty. Zgłoś naruszenie
ckm (2013-07-26 15:10:20)
Szkoda, że kurka NIE ZROZUMIAŁEŚ tekstu. Łabędź wymienił kilkadziesiąt osób, a ich lista miałaby długość dwóch takich wywiadów.

Inna sprawa, że NIE ZAUWAŻYŁEŚ, że Łabędź mówi o wschodnim rapie, czyli między innymi o ludziach, o których wspomniałeś (i pewnie o Tobie). Może ktoś słuchając numerów wyżej wymienionych raperów trafi i na Waszą twórczość. To pytanie mogło być całkiem wycięte z wywiadu. Zacznij myśleć pozytywnie, a nie mieć żal, że ktoś nie wspomniał o innych. Patrz na plusy, nie szukaj na siłę minusów. Elo. Zgłoś naruszenie
bio (2013-07-26 13:26:24)
Do tej ekipy przydało by się dopisać PBC Podtekst unikat - Młody,Żela oraz Gundi robią kawał dobrej roboty szkoda że tego nie zauważyłeś bo oni kurwa też reprezentują Wschód !!! A kawałki wypierdalają z butów nie jednego rapera ! Pozdro dla Wschodu z Zachodu Zgłoś naruszenie
Komentarze (5)