Negatywne cechy facetów, które kręcą kobiety

Co one lubią w facetach? Niektóre męskie cechy, które przyciągają przeciwną płeć, mogą wydać ci się nieco zaskakujące. Polecamy tekst, który ukazał się w styczniowym numerze CKM z 2015 roku (1/2015).
iStock-486623146.jpg

Kobiety są dziwne. Oczywiście dobrze o tym wiesz od dawna. Ale czy przyszło ci kiedyś do głowy, że ta ich „dziwność” może grać na twoją korzyść? Wbrew pozorom nie wszystkie dziewczyny szaleją za wysokimi szczupłymi brunetami z poczuciem humoru i sportowym samochodem. Przeciwnie – bywa, że podobają się im męskie cechy tak nieprawdopodobne, że prędzej dostaniesz Nobla w dziedzinie fizyki kwantowej, niż na to wpadniesz. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że zdarza się to całkiem często! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy jakaś twoja cecha, która może jest przyczyną twych smutków, kompleksów i czarnych myśli, nie jest tak naprawdę dla przedstawicielek przeciwnej płci wielkim atutem.

CZĘŚĆ PIERWSZA: Wygląd

ŁYSINA
Martwisz się coraz większymi zakolami, albo wręcz świecisz łysą glacą? Don’t worry, be happy. Z badań dostarczonych przez brytyjską agencję NOP wynika, że ponad jedna trzecia kobiet w wieku 18–34 lat (czyli tych najbardziej interesujących) uważa mężczyzn z ogolonymi głowami za atrakcyjnych i zdecydowanie bardziej seksownych niż tych z bujnymi czuprynami. Ma to nawet solidne uzasadnienie naukowe: otóż jedną z głównych przyczyn łysienia jest wysoki poziom testosteronu – i laski, całkiem słusznie, kojarzą nagą czaszkę z byciem maczo–super–samcem.

BRAK MUSKULATURY
Jasne, większość kobiet preferuje facetów z umięśnioną klatą, wyrzeźbioną jak u Cristiano Ronaldo. Ale, ku radości tej części męskiej populacji, która od siłowni woli bardziej intelektualne rozrywki (np. granie w piłkę na konsoli) nie wszystkie dziewczyny są tak zaślepione. David Frederick i Martie Haselton z Uniwersytetu Kalifornijskiego w amerykańskim Los Angeles sprawdzili, że wśród osobniczek płci przeciwnej jest spora grupa oceniająca męskie muskuły bardzo negatywnie. Dlaczego? Zbyt napakowani goście są postrzegani jako zbyt dominujący, niewrażliwi i niezbyt inteligentni – innymi słowy, po prostu odstraszają kobiety.

DUŻY BRZUCH
Nawet jeśli w odwiecznym starciu „sześciopaka” z „mięśniem piwnym” stanąłeś pod tej drugiej stronie barykady, nie masz powodów do zmartwień. Naukowcy z Uniwersytetu Erciyes w Turcji udowodnili, że grubsi w pasie panowie są lepszymi kochankami, niż ci pozbawieni solidnego bębna. Z kolei badania w Wlk. Brytanii wykazały, że aż trzy na cztery panie wolą mężczyzn z zaznaczonym wydatnym brzuszkiem. „Posiadacze oponek są poza tym postrzegani jako prowadzący raczej spokojny i osiadły tryb życia. Dla wielu kobiet szukających stałego partnera jest to zatem cecha jak najbardziej pożądana” – dodaje seksuolog Filip Grabowski.

ZMARSZCZKI I SIWE WŁOSY
Wszyscy się starzejemy. Już teraz jesteś o jakieś trzy minuty starszy, niż gdy zacząłeś czytać ten artykuł. Ale mężczyźni, nawet abstynenci, są jak wino – wiek tylko im służy. Profesor David M. Buss, amerykański psycholog, zbadał preferencje kobiet z aż 37 kultur na całym świecie i okazało się, że zdecydowana większość woli wiązać się ze starszymi od siebie partnerami. Dojrzały wiek kojarzony jest ze zrównoważeniem emocjonalnym, solidnością oraz z lepszym statusem społecznym i materialnym. Pięknie!

MAŁY PENIS
Po pierwsze, jak powszechnie wiadomo, nie liczy się wielkość, tylko umiejętności. To wyświechtany frazes, ale naprawdę potwierdzają go kobiety – szczególnie te, które nie szukają krótkiej łóżkowej przygody, lecz poważnego związku. „Jeśli chodzi o jednorazowy seks, to panie wolą rozmiary większe, niż kiedy szukają stałego partnera. Wtedy zadowalają się przyrodzeniem o zwykłej lub mniejszej wielkości” – mówi seksuolog Filip Grabowski, powołując się na badania Shannon Leung z Universitetu Kalifornijskiego. Amerykańska naukowiec wykazała, że większość pań preferuje penisy mniejsze niż większe. Przynajmniej, jeśli chodzi o długość narządu – bo grubość wciąż ma znaczenie.

WĄSY
Wąsy kojarzą ci się z mega obciachem, hydraulikiem Super Mario i eks-imidżem prezydenta Komorowskiego? Pora zweryfikować ten pogląd. Badania CBOS wykazały, że 4 procentom polskich kobiet gęsty zarost pod nosem nie tylko się podoba, co wręcz jest koniecznym atrybutem prawdziwego mężczyzny. Że cztery procent to mało? Po pierwsze, w tym gronie jest piękna aktorka Julia Pietrucha (cytujemy: „Borys Szyc? Mężczyzna idealny, tylko brakuje mu... wąsów”). Po wtóre – najwięksi światowi celebryci, z Bradem Pittem i Georgem Clooneyem na czele, nieustannie eksperymentują z wąsami, wzbudzając u swoich fanek wciąż tę samą ekstazę. Oni nie mogą się mylić

CZĘŚĆ DRUGA: Zachowanie & styl

PONURA MINA

Kiedy pytamy modelki CKM o cechy idealnego faceta, niemal każda odpowiada „poczucie humoru”. Czy aby na pewno? Psychologowie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver obalają mit, że męski uśmiech jest seksowny. Ich badania jednoznacznie wykazały, że mężczyźni, którzy się ciągle śmieją są mniej atrakcyjni i mniej pociągający dla kobiet! Jak to możliwe? Okazuje się, że faceci szczerzący się jak w reklamie pasty do zębów są postrzegani jako niepoważni albo ulegli. A kobiety takich nie lubią.

MRUKLIWOŚĆ
Ci sami naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej stwierdzili w swoich badaniach, że kobiety zdecydowanie wolą cichych i spokojnych facetów od wiecznych gaduł, którym nie zamykają się usta. Milczki może nie są duszą towarzystwa, ale za to są postrzegani jako tajemniczy, zrównoważeni, niezawodni i do tego stali w uczuciach. A te cechy są wysoko cenione przez płeć przeciwną i to niemal we wszystkich kulturach świata – przede wszystkim ze względu na poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają swoim partnerkom.

AROGANCJA
Bezczelność, brawura, przechwałki, wywyższanie się nad innych. Te cechy raczej nie spodobają się twojej cioci, ale bardziej interesujące cię młode laski to lubią. Kristina Durante i Norman Li z University of Texas w amerykańskim Austin kierowali wielkimi badaniami, które dowiodły bez cienia wątpliwości, że kobiety (nie wszystkie – ale większość) mają nieodparty pociąg do tzw. „złych chłopców”. Męska arogancja kojarzona jest bowiem z silnym charakterem i skłonnościami przywódczymi, a kobiety chcą mieć za partnerów mężczyzn, którzy nie dają się łatwo zdominować i cieszą się szacunkiem innych.

NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ
Wydawałoby się, że kobiety powinny cenić ułożonych mężczyzn, porządnych i odpowiedzialnych. Już się pewnie domyślasz: nic bardziej błędnego. „Mężczyzna nieprzewidywalny, to osoba zaskakująca swoim zachowaniem; kobiecie trudno jest przewidzieć, co on zrobi, co mu się spodoba, na jaki pomysł wpadnie. Brzmi to ekscytująco, gdyż trudno jest nudzić się z taką osobą, będącą źródłem ciągłych niespodzianek” – tłumaczy psycholog i seksuolog Magdalena Grabowska. Ale uwaga: „Warto jednak pamiętać, że o ile taka nieprzewidywalność może być podniecająca w trakcie krótkiego, wakacyjnego zauroczenia, to jednak jako podstawa wyboru partnera życiowego niezbyt się sprawdza” – podkreśla Grabowska.

ZŁOŚLIWOŚĆ
Kultura i dobre zachowanie są przereklamowane. Przynajmniej w oczach dużej grupy kobiet, która preferuje facetów z niewyparzonym językiem, niegrzecznych, by nie rzec chamskich. Doktor Bartosz Zalewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie odkrył, że damsko-męski flirt często zaczyna się właśnie od krytyki, złośliwych przekomarzań albo zwyczajnej kłótni. Zaś psycholog Violetta Ruksza podkreśla, że złośliwi mężczyźni podobają się równie złośliwym kobietom: „Jeśli kobieta ma w sobie złośliwość, to będzie rezonować ze złośliwością innych. Będzie ją wychwytywać, zwracać na nią uwagę, będzie ją pociągać“ – mówi pani psycholog. – „Tak samo jest zresztą z innymi, na pozór nieatrakcyjnymi cechami”.


Dodał(a): Katarzyna Lewcun/ fot. istockphoto Sobota 08.12.2018