Nawet więzienie za używanie komórki na ulicy. Sejm uchwalił ustawę

Zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych, torach i przy krawężnikach. Sejm właśnie uchwalił zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób, które nieodpowiedzialnie sięgają po telefony podczas przechodzenia przez jezdnię.
iStock-1209693436.jpg

Politycy twierdzą, że dzięki wprowadzeniu takiej ustawy zwiększy się kultura jazdy. Poza zakazem używania telefonów komórkowych, pojawi się także bezwzględny obowiązek przepuszczania na pasach pieszych przez kierowców. Wystarczy, że osoba chcąca przejść przez ulicę wykaże zamiar wykonania tej czynności.

Projekt został przedstawiony już w listopadzie, jednak dopiero teraz został wprowadzony. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 423 posłów, przeciw 22, natomiast 4 wstrzymało się od głosu. Ustawa wejdzie w życie dopiero 1 czerwca. Do tego czasu mają zostać wprowadzone regulacje m.in. odnośnie tego, jak szczegółowo wygląda "zamiar" przejścia przez przejście dla pieszych.

Treść nowej ustawy prezentuje się dokładnie w ten sposób: "Od 1 czerwca 2021 roku piesi mają zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

W ciągu roku w Polsce ginie średnio 22 pieszych na milion mieszkańców. To ponad dwukrotnie większa liczba, niż w przypadku średniej europejskiej (10). Przedstawiciele Sejmu mają nadzieję, że wprowadzenie takiej ustawy będzie równoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa na ulicach. 

Pierwsza taka sytuacja najprawdopodobniej będzie wiązać się z otrzymaniem mandatu i spisaniem danych, a kolejna większą karą pieniężną. Jeżeli ktoś nadal będzie zatrzymywany przez policję w takiej sytuacji, może liczyć się nawet z pozbawieniem wolności. Nie otrzymaliśmy jednak informacji odnośnie tego, jak wysokie będą mandaty, ani na jak długo mogą nas zamknąć w więzieniu. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 20.01.2021