NASA wysłała piwo na orbitę. Będzie impreza

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przyjme nietypową przesyłkę. Wszystko wskazuje na to, że na ISS szykuje się konkretny balet.
iStock-1125087566.jpg

NASA ujawniła, że na pokładzie rakiety SpaceX oprócz tradycyjnego wyposażenia, które dostarczane jest astronautom, znalazł się też mini-browar, w którym produkowane będzie kosmiczne piwo. Rakieta wystartowała 5 grudnia z przylądka Canaveral na Florydzie. Wcześniej na stację trafił piekarnik i składniki do produkcji czekoladowych ciasteczek, więc spokojnie można już organizować tam imprezę. 

Co ciekawe, nie jest to pierwszy alkohol, który dotrze na orbitę. Ponieważ wcześniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną kolekcja 12 butelek wina. Specjaliści z NASA twierdzą, że w ten sposób obserwują jak przebiega proces starzenia się tego szlachetnego trunku w warunkach nieważkości. 

Z kolei w przypadku piwa naukowcy zamierzają badać fermentację w warunkach ograniczonej grawitacji. Oczywiście nikt nigdy nie słyszał o tym, żeby któryś z alkoholi wrócił na Ziemię, więc nie jest wykluczone, że astronauci z NASA będą sprawdzać również przebieg kosmicznego kaca. 

Oprócz tego, w przesyłce adresowanej na orbitę znalazły się zmodyfikowane genetycznie myszy, u których naukowy wyhodowali nadnaturalne mięśnie. Obecność gryzoni w kosmosie ma posłużyć fizjologom na zrozumienie mechanizmów funkcjonowania kości i mięśni w warunkach nieważkości.

Kosmonauci zostaną również poddani testom mającym na celu zbadanie ich emocji. Specjalnie zaprojektowane urządzenia mają analizować zachowanie pracowników stacji i to jak z psychologicznego punktu widzenia radzą sobie z rozłąką i izolacją.


ZOBACZ TAKŻE: ASTEROIDA LECI W KIERUNKU ZIEMI. NASA WIE, KIEDY UDERZYDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 11.12.2019