Narkotyki działają jak... joga? Można to połączyć

Niedawno za sprawą szumu wokół zwolnienia dyrektora startupu działającego w Dolinie Krzemowej, który mikrodawkował LSD, kwestia związana z taką formą 'leczenia' obiła się w mediach szerokim echem. Choć ten temat zawsze budził zainteresowanie, teraz rozpoczęto kolejne badania związane z przyjmowaniem niewielkich ilości substancji psychoaktywnych w celu poprawienia stanu psychicznego. Wyniki pokazują, że mikrodawkowanie może wywoływać podobne odczucia co ćwiczenie jogi.
iStock-1276620416.jpg

Australijscy badacze postanowili sprawdzić, do czego można porównać mikrodawkowanie substancji psychodelicznych. Chcieli także zobaczyć, jak codzienne przyjmowanie śladowych ilości takich narkotyków działa w zależności od wyróżniających się cech osobowości badanych. 
W badaniu wzięło udział 339 uczestników. Podzielono ich na grupę uprawiającą wyłącznie jogę, część osób stosujących mikrodawkowanie i tych, którzy łączą zarówno jedno, jak i drugie. Miało one charakter badania przekrojowego – uczestnicy w określonych odstępach czasowych wypełniali ankiety mierzące ich samopoczucie, brak niepokoju i stresu, nastrój i skalę Psychologicznego Dobrostanu Ryffa. 

Okazało się, że grupa osób skupiających się wyłącznie na jodze posiadała lepsze samopoczucie i świadomość samoakceptacji, z kolei osoby mikrodawkujące substancje psychoaktywne wykazały znaczą poprawę koncentracji i większą motywację do wykonywania nie tylko pracy, ale i zwyczajnych codziennych czynności. 

Pojawiło się jednak wiele cech wspólnych dla obydwu grup. Zarówno jedni, jak i drudzy wykazali znacząco więcej symptomów otwartości. Stwierdzono także, że łączenie jogi i mikrodawkowania może spotęgować pozytywne wartości wynikające z tych dwóch czynności.

Są to jednak dopiero wstępne wyniki, ponieważ badanie było przeprowadzane przez cztery tygodnie. Kolejne efekty, które mogą zmienić finalne osiągnięcia (choć badacze prognozują, że nie powinno się tak stać) będzie można poznać dopiero po przeprowadzeniu tzw. Badania podłużonego. 


Jeśli dość cienko idzie ci rozciąganie i wyginanie ciała, a bardzo chciałbyś doznać efektów wynikających z ćwiczenia jogi, możesz spróbować zająć się mikrodawkowaniem. Oczywiście nie namawiamy, jednak najwidoczniej efekty są podobne. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 01.06.2021