Największy samolot świata w Polsce. An-225 Mrija wylądował

Sześciosilnikowy samolot transportowy Antonow An-225 Mrija wylądował na Lotnisku Chopina. Po raz pierwszy w historii maszyna pojawiła się w warszawskim porcie lotniczym.
1280px-Antonov_An-225_Beltyukov-1.jpg

Na pokładzie największego samolotu na świecie przyleciało do Polski ponad 7 mln maseczek ochronnych oraz kilkaset tysięcy kombinezonów ochronny i przyłbic dla medyków walczących z koronawirusem. Jak poinformował na Twitterze prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, statek powietrzny jest wypełniony niezbędnym sprzętem po brzegi i do ostatnich chwil trwała walka o jego załadunek.

W niedzielę wieczorem maszyna wystartowała z chińskiego lotniska Tianjin i po międzylądowaniu w Ałmaty (Kazachtan) zawitał na największe polskie lotnisko. 


53250f1312c57731a0351ed1c1f1.png

Co ciekawe, jest to dopiero trzecie lądowanie An-225 Mrija nad Wisłą. Wcześniej samolot pojawił się na lotnisku Katowice-Pyrzowice (2005) oraz Poznań Ławica (2003). Do przyjęcia olbrzyma niezbędna była specjalna zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

CZYTAJ TAKŻE: POLICJA SZYKUJE SIĘ DO WALKI. KUPUJE SPRZĘT ZA GRUBE MILIONY

Stalowy gigant został zaprojektowany i zbudowany w latach 80. ubiegłego stulecia w ramach realizacji radzieckiego programu promów kosmicznych, które w założeniu samolot miał transportować na grzbiecie. Po upadku ZSRR projektu nieralizowano, a jedyny wyprodukowany egzemplarz trafił na parking, gdzie czeka na lepsze czasy aż do 2002 roku. 

1280px-Buran_on_An-225_(Le_Bourget_1989)_1.jpg
Po przejęciu maszyny przez ukraińskie Antonov Airlines i kosztującej ponad 20 mln dolarów adaptacji, maszyna weszła do użytku cywilnego. Samolot jest w stanie pomieścić ładunek o łącznej wadze 250 ton, czyli czterokrotnie większą niż w przypadku Boeinga 787 Dreamliner. Dostęp do olbrzymiej ładowni jest możliwy przez unoszony dziób i wysuwaną rampę. 

An-225 ma wysokość ponad 18 metrów, czyli mniej więcej tyle co 6-piętrowy budynek. Ma 88,4 metrów długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 84 metry. Dla porównania, najpopularniejszy wąskokadłubowy samolot świata, czyli Boeing 737-800 ma długość 39 metrów. Gdyby więc ustawić jeden za drugim, to wciąż brakowałoby 10 metrów do osiągnięcia długości olbrzymiego Antonowa. Samolot porusza się z prędkością 800 km/h na pułapie 10 000 m. Do usadzenia go na płycie lotniska wykorzystywane jest podwozie składające się z 32 kół. 



Organizatorem transportu jest grupa KGHM na zlecenie Kancelarii Premiera. Co ciekawe, jeszcze w lutym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w koronawirusie dopatrywała się szansy dla polskiej gospodarki. Według jej rozumowania światowi przedsiębiorcy korzystający z dostaw z Chin, po wstrzymaniu eksportu z Państwa Środka, mieli rzucić się na polskie towary. Okazuje się jednak, że to Polacy masowo kupują chińszczyznę. I uważają to za sukces. 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Wikimedia Commons Wtorek 14.04.2020