Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie stoi w Katowicach. Wygrał międzynarodowy konkurs

Polacy osiągnęli niebywały sukces na arenie międzynarodowej. Poznaliśmy zwycięzców konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Główną nagrodę Grand Prize zdobył gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ceglana budowla pokonała ponad 600 konkurentów z różnych stron świata.
CBME_EVN_BAW_2020_BOK_PHO_University_of_Silesia_002.jpg
Szklane domu jeszcze przez lata będą musiały konkurować w Polsce ze starą dobrą cegłą. Budynek, w którym mieści się Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygrał w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Finał odbywał się w Wiedniu, ale ze względu na pandemię gala była transmitowana online.

Za projektem zwycięskiej bryły stoją architekci z pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Nowoczesny gmach został stworzony w taki sposób, aby zapewnić studentom nowoczesne i funkcjonalne miejsce nauki i pracy.

Został on doceniony przez ekspertów za awangardowe kształty, przy jednoczesnym zachowaniu historycznej zabudowy. Od strony frontu nawiązuje on do starej fabryki żarówek, która niegdyś znajdowała się na tym terenie. Także jego wnętrze przykuwa wzrok. Na uwagę zasługuje przede wszystkim otwarty dziedziniec oraz oświetlone wewnętrzne patio.



"Obiekt jest kontynuacją miejskiej zabudowy. Zaprojektowaliśmy go tak, aby nie był agresywny w stosunku do otaczających budynków, lecz dzięki zachowaniu środkowego familoka współgrał z otoczeniem. Budynek wyróżnia się jednocześnie niecodziennym wyglądem" – podkreśla Wojciech Małecki, architekt, współautor projektu. "Dlatego front budynku zawiera w sobie elementy typowej dla Śląska zabudowy ceglanej, jak również nowoczesną fasadę z pustaków ceramicznych, która otacza starą ścianę" – dodaje.

Ceglana budowla zwyciężyła nie tylko główną nagrodę Grand Prize, ale wyróżniono ją również w jednej z sześciu konkursowych kategorii – Sharing Public Spaces. W końcu jest to miejsce, które tętni życiem i codziennie jest wypełnione przez licznych studentów i pracowników wydziału.

Zobacz galerię najpiękniejszego ceglanego budynku na świecie:


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. MAŁECCY biuro projektowe Czwartek 24.09.2020