Najlepsze polskie seriale kryminalne ostatnich lat

Fala popularności kryminałów książkowych oddziałuje na popularność filmów i seriali tego samego gatunku. Polskie produkcje utrzymane w tym nurcie mogą konkurować z tymi z zagranicy. Jakie seriale kryminalne w ostatnich latach okazały się w Polsce najlepsze?

najlepsze polskie seriale.jpg

„Wataha”

Miniserial kryminalny „Wataha” był strzałem w dziesiątkę dla producenta – stacji HBO Polska. Pierwotnie założono, że będzie składał się z zaledwie 6 odcinków, które emitowane były w 2014 roku. Obecnie można do nich powrócić po wykupieniu telewizji UPC z internetem i pakietem HBO:GO.

Jednak wysoka oglądalność serialu „Wataha” spowodowała, że HBO Polska zdecydowało się stworzyć drugi sezon. Pierwszy odcinek „Watahy” emitowany 12 października 2014 roku oglądało ponad 1 mln widzów. To tym samym jeden z trzech najlepszych wyników oglądalności filmów i seriali w historii stacji HBO Polska.

Produkcja opowiada o strażnikach granicznych w Bieszczadach. Pierwszy odcinek z przytupem wprowadza widza w historię, ponieważ rozpoczyna się od krwawego zamachu bombowego, w którym giną oficerowie straży granicznej.

„Wataha” została wyreżyserowana przez Michała Gazdę i Katarzynę Adamik. W głównych rolach można zobaczyć Leszka Lichotę, Aleksandrę Popławską, Bartłomieja Topę, Magdalenę Popławską, Andrzeja Zielińskiego i Macieja Mikołajczyka. Od lutego do czerwca 2019 roku mają trwać zdjęcia do 3. sezonu „Watahy”.

„Ślepnąc od świateł”

Znakomite recenzje serialu „Ślepnąc od świateł” na podstawie książki Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem sprawiają, że warto zapoznać się z tą produkcją i poświęcić czas na kilka znakomitych odcinków. Reżyserią zajął się Krzysztof Skonieczny, a produkcją – stacja HBO. Serial powstał w 2018 roku i opowiada historię dilera Kuby (w tej roli Kamil Nożyński – debiutant), który stara się zapanować nad chaosem w swoim życiu i w warszawskim półświatku. To serial, który odznacza się świetnym klimatem, rewelacyjnymi zdjęciami i wspaniałymi bohaterami.

„Belfer”

Serial kryminalny „Belfer” to jedna z najlepszych produkcji Canal+ w ostatnich latach. Nie bez znaczenia dla popularności tego serialu jest to, że główną rolę zagrał w nim Maciej Stuhr. Reżyserem został Łukasz Palkowski, scenariusz stworzyli zaś Jakub Żulczyk i Monika Powalisz.

„Belfer” opowiada historię nauczyciela, Pawła Zawadzkiego, który pewnego dnia zjawia się w szkole w Dobrowicach. Zbiega się to w czasie z niewyjaśnioną śmiercią młodej dziewczyny, co wstrząsa lokalną społecznością. Jest tu wiele niewyjaśnionych wątków, nie tylko sama śmierć uczennicy, ale i powód, dla którego nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły podejmuje się pracy na prowincji. Okazuje się, że wszystko ma swój cel. Paweł – tytułowy belfer – podejmuje własne śledztwo i doprowadza do obnażenia prawdy.

Serial doczekał się kontynuacji, ale 2. sezon „Belfra” nie był już tak dobry, jak jego pierwsza część. Niemniej też zasługuje na uznanie.

„Pakt”

Kolejnym serialem produkcji HBO jest „Pakt”, przeznaczony dla widzów pełnoletnich. W roli głównej, dziennikarza śledczego Piotra Grodeckiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego. Wpada on na trop dużej afery finansowej i publikuje materiały, przez co wzbudza ogromne zainteresowanie. Z czasem okazuje się, że sprawa ma drugie dno, związane ze światem biznesu i polityki najwyższych szczebli. Serial „Pakt” emitowano na przełomie 2015 i 2016 roku. Jego pierwszy sezon wyreżyserował Marek Lechki. Serial powstał na motywach norweskiej produkcji „Układ”, ale drugi sezon miał już całkowicie polski scenariusz.

„Kruk. Szepty słychać po zmroku”

Serial „Kruk. Szepty słychać po zmroku” z Michałem Żurawskim w roli głównej jest mroczny, pełen niedopowiedzeń i tajemnic, które rozwiązywane są w miarę upływu czasu. To historia policjanta z trudną przeszłością, Adama Kruka, który przyjeżdża do Białegostoku, aby zająć się śledztwem związanym z przemytem papierosów. Kiedy dociera do miasta, dochodzi do zaginięcia 11-letniego chłopca. Kruk zajmuje się tą sprawą, jednocześnie starając się wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy złamali jego życie w dzieciństwie.

„Rojst”

Autorzy serialu „Rojst” przenoszą widza do czasów PRL-u, kiedy dwaj dziennikarze – Witold Wanycz i jego młody asystent Piotr Zarzycki – spotykają się ze sobą w pracy i starają się rozwikłać sprawę morderstwa ważnego członka partii i prostytutki. Dziennikarskie śledztwo trwa w najlepsze, gdy dochodzi do samobójstwa nastolatków. Czy sprawy wiążą się ze sobą? Serial „Rojst” przyniesie odpowiedź na to pytanie.

Polskie seriale na topie

W Polsce minęły już czasy realizacji wyłącznie seriali komediowych, zwykle na podstawie zagranicznych formatów. Możemy pochwalić się licznymi produkcjami, które przyciągają przed ekrany telewizorów lub do sieci tysiące widzów.

Źródła:

http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,162649,23736397,wataha-pakt-bez-tajemnic-polskie-seriale-hbo-ktore-warto.html

https://www.telemagazyn.pl/artykuly/rekordowa-ogladalnosc-pierwszego-odcinka-serialu-hbo-wataha-32597.html

https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2018/12/28/najlepsze-polskie-seriale-2018/

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 04.04.2019