Ódar muzgó: horrory i westerny

Zanim zapakujesz okulary słoneczne oraz olejek do opalania i udasz się na bałtycką plażę, zastanów się, czy warto narażać się na ryzyko poparzeń słonecznych oraz załatwianie potrzeb fizjologicznych w iglakach.
horrory

HORRORY

LŚNIENIE

reż.: Stanley Kubrick
Niespełniony pisarz bierze posadę stróża w pustym górskim hotelu. Ta przeprowadzka nie wychodzi jednak na zdrowie ani jemu, ani jego rodzinie. Genialne kino grozy autorstwa szalonego Stanleya Kubricka. Z takim obłędem w oczach Jacka Nicholsona na pewno przyjęto by do PiS—u.

CANNIBAL HOLOCAUST
reż.: Ruggero Deodato
Ekipa dziennikarzy wyrusza do dżungli, by filmować prymitywne plemiona. Wycieczka zamienia się w koszmar. Kanibale, nabijanie na pal, pożeranie żywcem — nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów. Powiemy tylko, że najbardziej bulwersujący horror wszech czasów nie jest produkcją tak wyrafinowaną, jak dzieła Wajdy. Ale w naszym zestawieniu traktujemy to jako zaletę.

28 DNI PÓŹNIEJ
reż.: Danny Boyle
Londyn pustoszy zaraza. Większość mieszkańców ucieka, zostają tylko twardziele oraz głupcy pozbawieni instynktu samozachowawczego. Mocne kino, Anglicy tym razem nie starali się zarechotać widowni na śmierć za pomocą swojego specyficznego poczucia humoru oraz Hugh Granta wodzącego za kobietami oczami spaniela.

INNE HORRORY, KTÓRE POWINIENEŚ OBEJRZEĆ:
- Piła
- Egzorcysta
- Hostel
- Teksańska masakra  piłą mechaniczną
- Constantine
- Wzgórza mają oczy
- Krzyk
- Bękarty diabła
- Rzecz
- Martwe zło II
- Piątek 13.
- Noc żywych trupów
- Dom woskowych ciał
- Koszmar z ulicy Wiązów
- Blair Witch Project
- Hellraiser
- Dziecko Rosemary


WESTERNY

BUTCH CASSIDY I SUNDANCE KID
reż.: George Roy Hill
Opowieść o przyjaźni dwóch słynnych rabusiów, którym nie udaje się perfekcyjnie zaplanowany skok na pociąg z forsą. Paul Newman i Robert Redford są tu tak piękni, że z powodzeniem mogliby występować w reklamie bielizny któregoś z uzdolnionych włoskich stylistów.

DOBRZY, ŹLI I BRZYDCY
reż.: Sergio Leone
Klasyka spaghetti—westernu. Zbliżenia, długie ujęcia, podniosła muzyka Ennio Morricone i perwersyjnie wypolerowane colty. Zwykły śmiertelnik musiałby poświęcić połowę życia, żeby nauczyć się trzymać w ustach cygaro tak, jak robi to Clint Eastwood.

SIEDMIU WSPANIAŁYCH
reż.: John Sturges
Garstka rewolwerowców rzuca wyzwanie armii zabijaków łupiących meksykańskich wieśniaków. Każdy z nich ma co najmniej doktorat z obsługi colta i szotgana, więc porachunki szybko zamieniają się w krwawy balet. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że trudno znaleźć argument lepszy niż precyzyjny strzał z winchestera.

NO TO SOBIE POSTRZELAJMY:
- W samo południe
- Winnetou i Old Shatterhand
- Bez przebaczenia
- Dzika banda
- Rio Bravo
- Płonące siodła
- Pat Garrett i Billy Kid
- Dyliżans
- Pewnego razu na Dzikim  Zachodzie
- Za garść dolarów


Dodał(a): ckm Czwartek 04.08.2011